btbilgi

Çin dünyanın en büyük otomobil pazarı olarak kabul ediliyor. Bu pazarda atılan her taş büyük dalgalar yaratma potansiyeline sahip. Çin hükümeti ise bu pazara bir taş değil, bir dağ fırlatmaya hazırlanmakta. Fransa ve İngiltere’nin ardından Çinliler de elektrikli araba devrimine hız veriyor. Hükümet henüz tarih vermemiş ama rahatlıkla benzinli arabaların sonu yaklaşıyor denilebilir.

Bloomberg haber sitesinin üst düzey bir Çin hükümeti yetkilisi aracılığı ile verdiği bilgiye bakılırsa, hükümet benzinli otomobilleri yasaklamak için bir tarih belirlemeye uğraşıyor. Hükümetin Endüstri ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Xin Guobin yaptığı açıklamada bu yasağın devreye alınacağı tarih için pazardaki tüm oyuncularla bir yol planı çizilmekte olduğunu iletmiş. Bu karar Çin’in dev araç endüstrisinde çok büyük değişimler olacağı anlanıma gelmekte.

Çin hükümeti zaten kısa dönemde sıfır emisyon politikasını savunnan ülkelerden biri. Dünya üzerinde en yüksek karbondioksit salınımına yol açan ülkelerin de başında geliyor. Her ne kadar benzinli araçlara son verme fikri güzel olsa da, Çin’in asıl hava kirliliğine yol açan ağır endüstrilerini kontrol altına alması gerektiği de çok açık. Fakat bu yönde her türlü gelişim olumlu bir adım anlamına geliyor. Çin’in bu tavrını destekler şekilde, başta Volkswagen, Toyota, GM, Daimler ve Ford olmak üzere dünya otomotiv devleri ülkede elektrikli araç modelleri geliştirdiklerini açıklamıştı.

Hükümet ülke çapında bir düzenleme ile, 2018’e kadar tüm otomobil markalarının yeni satışlarının yüzde 8’inin sıfır-emisyon özelliğinde olması gerektiğini belirledi. Bu oran 2019’da yüzde 10 ve 2020’de yüzde 12 olarak yenilenecek. Yani 2020’de Çin pazarında yeni satılan arabaların yüzde 12’si elektrikli olmak zorunda. Son haberlere bakılırsa, henüz belirlenmeyen bir tarihte de bu oran yüzde 100’e yükselecek. Bu rakamlar ilk bakışta imkansız gibi görünebilir ama hesaplama yapılırken uzun menzilli bir tam elektrikli aracın dört benzinli araca denk olacağı; kısa menzilli elektrikli araçların iki benzinli araca denk ve hibrit araçların ise bir benzinli araca denk sayılacağı belirtiliyor.

Hükümet bu süreçte elektrikli otomobil satışların büyük teşvikler ve indirimler sağlıyor. Bu sayede ülkede elektrikli otmobil fiyatları neredeyse stadart benzinli araçlarınkine denk durumda denilmekte. Elektrikli otomobillere ağırlık verilmesi, ülkenin petrol ve petrol ürünleri konusunda dışarıya olan bağımlılığını da azaltmak gibi ek bir faydaya sebep olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.