btbilgi

Evde bitki yetiştirmek istiyor ama bitkileri canlı tutmakta zorlanıyor musunuz? Bazı bitkiler özel ışık şartları ve belli su miktarlarına ihtiyaç duyarlar. Eğer bu türden ince detayları tutturmakta zorlanıyorsanız, size bir robot yardımcı önerelim. Ama bu robot insansı şekilde ve evde çiçek sulayan türden bir şey değil. Plantoid ismindeki bu mobil robot, üzerinde takılı olan bitkinin türüne göre evi dolaşıp en uygun güneş alacağı yeri bulabiliyor.

Plantoid robot bir çok deneme sonucunda oluşturulmuş bir beyne, sensörlere ve tekerleklere sahip. Robotun en önemli görevi, üzerindeki bitkiyi canlı tutabilmek. Bunun için sensörleri ile bitkiyi devamlı kontrol altında tutuyor. Sensörler bitkinin toprak nem seviyesini, hava sıcaklığını, ortam nemliliğini, ortam ışık seviyesini ve hava kalitesini ölçüyor. Bunların hepsini Arduino bazlı beyni ile analiz edip, bulunduğu noktada bitkinin gelişmesi için en ideal koşulların varolup olmadığını saptıyor.

Eğer robot sonuç olarak havadaki nemi veya ortam ısısını beğenmezse, harekete geçiyor ve ev içinde (ya da eğer bahçeye bıraktıysanız dışarısa) bitkinin ihtiyaç duyduğu en ideal noktayı aramaya başlıyor. Plantoid projesinin yaratıcısı David Ultis, bunun hazır bir cihaz olmadığını, kendi cihazlarını üretmeye meraklı bitkiseverler için bir kit olduğunu önemli hatırlatmakta. Yani hem bitki yetiştirme platformu, hem de bir nevi bilim dersi projesi gibi düşünebilirsiniz. Sadece sizin için değil, çocuklarınız için de epey öğretici ve eğlenceli bir cihaz olabilir.

Plantoid: Dolaşarak güneşi kendi bulan yarı bitki, yarı robot

Ultis bu fikri hayata geçirebilmek için şu anda kitlesel fonlama platfomu Kickstarter’da bir kampanya düzenlemiş ve maddi hedefi tutturmada başarılı olmuş. Setlerin teslimatının 2018’in Şubat ayında başlaması planlanmış. Eğer Plantoid umut ettikleri ilgiyi görürse, Ultis ve ekibi PlantoidX isimli daha büyük ve daha gelişmiş bitki yetiştirme platformunu da piyasaya sunmayı hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.