btbilgi

Son zamanların en büyük doğa felaketlerinden biri Harvey Fırtınası oldu. Harvey, ABD’nin Texas eyaletindeki Houston şehri üzerinde günlerce kaldı ve inanılmaz bir zarara yol açtı. Sadece aşırı yüksek hızada rüzgarların yarattığı zarar değil, bölgeye yağan büyük miktarda yağış da seller oluşturarak zararı katladı. Houston’un yardımına koşanların arasında Amerikan Kızıl Haç organizasyonu var; ayrıca yanlarında bir de uçan drone götürüyorlar.

Kızıl Haç organizasyonunun böyle bir konuda ilk kez uçan drone kullandığı söyleniyor. CyPhy Works firması tarafından üretilen ve maddi desteği kargo firması UPS tarafından verilen drone, hasar gören alanları gözlemlemek için kullanılacak. Uçan drone bir hafta boyunca Houston’un üzerine gezinecek ve kötü durumdaki yerler saptanacak. Böylece organizasyonun ilk olarak müdahale etmesi gereken yerler daha kolay anlaşılabilir.

Kızıl Haç yetkilileri drone’dan elde edilecek görüntülerin başka yardım organizasyonlarına da verileceğini açıklamışlar. Bu arada Futurism sitesinin verdiği bilgiye bakılırsa, sigorta firmaları bölgedeki zararı hesaplamak amacıyla drone fotoğrafçılarını devreye sokmuşlar bile. Bu işler için bir drone kullanmak hem süreçleri hızlandırıyor, hem de yardıma ihtiyacı olan insanları bulmak kolaylaşıyor. Artık uçan drone’ların çok farklı yerlerde ve senaryolarda kullanıldığını görmeye başladık.

Organizasyon eğer Houston denemesi başarılı olursa uçan drone teknolojisini tüm yardım operasyonlarında kullanmak niyetinde. Benzer bir ihtiyaç Irma Fırtınası tarafından zarar görmüş bölgelerin gözlemlenmesi ve analiz edilmesi için de oluşabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.