btbilgi

Kodlama ve robotik dersleriyle öğrencilere analitik düşünme ve problem çözme becerisi kazandırmaya çalışan Bahçeşehir Koleji, şimdi bu faaliyetlerini başka illere de taşıyor. Kolejin ulusal ve uluslararası robotik yarışmalarındaki başarılarıyla isimlerinden söz ettiren robotik takımları mevcut. Bunlardan INTEGRA 3646 takımı, Türkiye’nin farklı yerlerinde de bilişim ve robotik atılımı gerçekleştirilebilmesi için yeni bir programa önayak oluyor, ilk durak ise Giresun.

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi INTEGRA 3646 ekibi, ABD’de düzenlenen Dünya Robotik Şampiyonası’nda iki kez ‘Chairman’s Award’ almaya hak kazanmıştı. Ekip ayrıca bu sene Houston’da düzenlenen Dünya Robotik Şampiyonası’nda 4 bin takım arasından dünya finalisti olmayı da başardı. Ekip şimdi Bahçeşehir Koleji’nin desteğiyle başlayan “Bilişim ve Robotik Hareketi” için ilk adımı Giresun’da atıyor.

8 Eylül’de Giresun’daki 3 okulda başlayan program boyunca okulların bilgisayar laboratuvarları yenilenecek ve öğrencilerin robot teknolojileri ile tanışması için çalışmalar yürütülecek. Nihai hedef ise bu okullarda robotik takımları kurulması ve takımların ulusal yarışmalar katılmaları.

Çalışmalar kapsamında belirlenen okullardaki öğrenciler, Dünya Robotik Şampiyonası’nı düzenleyen FIRST Vakfı katkılarıyla, toplam 50 bilgisayar bağışını da içeren robotik laboratuarları ile desteklenecek. Öğrenciler INTEGRA 3646 üyelerinin mentorluğunda 3 gün boyunca kodlama ve robotik çalışmaları yapacak. Çalışmaların sonunda seçilecek toplam 12 öğrenciden oluşacak 2 grubun, 2018 Mart ayında İstanbul’da düzenlenecek FLL turnuvasına katılarak robotik yarışmalarını deneyimlemeleri sağlanacak.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.