btbilgi

HBO kanalının Game of Thrones dizisi ilk başladığında, dünya çapında bu kadar popüler olacağını bilinebilir miydi? Her ne kadar George R.R. Martin’in romanları ‘bestseller’ bile olsa, her kitaptan yapılan dizi ve film uyarlamalarının başarılı olacağı garantisi yok. Fakat şu andaki durum gösteriyor ki, izleyiciler drama ve macera içeren fantastik kökenli bir diziyi bile bağırlarına basabiliyorlar. İşte Amazon da bu başarıyı yeni bir dizi ile tekrarlamak niyetinde.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Variety dergisinde yayımlanan bir söyleşisinde bu konudan bahsediyor. Firmanın dijital streaming ve içerik sağlama bölümü hızla gelişmekte. İzleyiciler standart TV yayınından dijitale ve seçip izleyecekleri içerik türlerine geçerken, stüdyoların büyük başarı kazanacak film ve dizilere ihtiyacı var. Şu anda Netflix ve Disney gibi, Amazon da bundan sonraki büyük bütçeli, yüksek izlenme oranlı diziyi aramakta.

Bezos söyleşide ihtiyaçları olan şeyin sadece Amerikan izleyicisine değil, küresel izleyiciye hitap edecek bir şey olduğunu ifade etmiş. Amazon Prime Video platformuna özel içerikler yaratmak için kendi stüdyosunu kuran perakende devi, çeşitli deneme yanılmalar yaparak hedefine doğru ilerlemekte. Firmadan önce ilk sezonu daha yeni biten “Z: The Beginning of Everything” dizisinin iptali duyuruldu. Ardından ünlü yönetmen Wong Kar-wai’nin idaresindeki “Tong Wars” ve Seth Rogen’in yeni bir süperkahraman dizisi üzerinde çalıştığı bilgisi verildi. Amazon bu kadarla kalmayacak büyük ihtimalle, fakat halen elinde izlenme oranları artmakta olan “Man in the High Castle”, “The Grand Tour” ve satirik süperkahraman dizisi “The Tick”in yeni uyarlaması var.

Jeff Bezos’un gözünü yeni bir “Game of Thrones”a dikmesinin sonucu olarak Amazon Studios kuruldu. Ayrıca Ocak ayında Fox International Channels yöneticilerinden Sharon Tal Yguado, yeni bilimkurgu ve fantastik dizi projeleri için transfer edildi. Stüdyonun başında ise Price Entertainment’ın kurucusu ve Amazon.com gediklilerinden Roy Price var.

Şimdilik stüdyonun projeleri fena gitmiyor. Fakat tüm TV’ye içerik sağlayan firmalar gibi Amazon’un da bir an önce abonelikleri artıracak, Bezos’un deyimi ile “alev alev yanacak” başarılı bir dizi isteği bakalım stüdyonun politikalarını nasıl yönlendirecek? Variety dergisi, Bezos’un en baştan itibaren Price ve ekibinin üzerinde bu yönde baskı kurduğunu da aktarmaktan geri kalmıyor. Son olarak da stüdyonun ana sayfasında, yeni dizi fikirleri için herkesin başvuru yapabileceği bir bölüm bulunduğunu da belirtelim.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.