btbilgi

Denizlerimizi ürettiğimiz ve geri dönüştürmeden çöp yığınlarına attığımız plastiklerle kirlettik. Deniz yaşamını tehlikeye attığımız yetmiyormuş gibi, plastik parçacıklarını yutan balıklar sofralarımıza gelerek attığımız plastikleri bize geri getiriyor. Hepsinin üzerine şimdi de musluk sularında plastik partikülleri keşfedilmiş durumda.

The Guardian’ın verdiği bilgiye göre, bu durum kar amacı gütmeyen haber kaynağı Orb Media’nın yaptırdığı bir araştırma sonucu ortaya çıkmış durumda. Araştırmada dünya üzerinde çeşitli şehirlerden toplanan 159 musluk suyu örneği, Minnesota Sağlık Okulu laboratuvarı tarafından test edilmiş. Örneklerin toplandığı ülkeler arasında ABD, çeşitli Avrupa ülkeleri, Uganda, Ekvador ve Endonezya gibi gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler de var. Testlerde sudaki 2,5 mikrondan daha büyük plastik partikülleri ölçülmüş.

Örneklerin tamamı dikkate alındığında, musluk sularında ortalamada yüzde 83 oranında plastik parçaları saptanmış. ABD yüzde 94 oranla dünya birincisi olmuş, onu yüzde 94 oranla Lübnan (Beyrut) ve yüzde 82 oranla Hindistan (Yeni Delhi) takip ediyor. Avrupa’nın en büyükleri olan İngiltere, Fransa ve Almanya’daki sularda ortalama yüzde 72 oranla plastik partikülleri bulunmuş. Her ülkenin vatandaşları musluktan su içmiyor belki. Fakat şişelenmiş su veya içme su artıma tesisleri bile bu mikrofiberlerden kurtulabilmiş değil. Çünkü araştırmada şişelenmiş sularda bile ciddi oranlarda plastik keşfedilmiş.

Peki bu kadar plastik partikülü nereden geliyor ve sularımıza nasıl karışıyor? Araştırma raporunda kaynakların en önemlilerinden biri olarak, sentetik kıyafetlerin yıkanması ve kurutulması sırasında çözünen mikroskopik plastik parçaları gösterilmiş. Bu mikrofiber parçalar çamaşır makinelerinde atık suya karışıyor, kurutma makinelerinde ise dışarıya atılan hava akımı ile nefes aldığımız havaya giriyor. Bir diğer kaynak aşınan lastiklerden kopan ve gözle görülemeyen parçaların su akıntılarına karışması. Plastik boyalardan havaya dağılan parçalar, plastik atıkların çöp yığınlarında çözünüp yer altı sularına karışması ve kozmetik maddelerde bulunan plastik kimyasalların havaya karışması da raporda gösterilen kaynaklar arasında.

Plastiğin hem insan yaşamını, hem de dünyanın kalanındaki canlı yaşamını tehdit etmemesi için radikal kararlar alınması gerekiyor. Günlük hayatımızda kullandığımız nesnelerin tasarım öğelerini yeniden bakmamız, hiç düşünmeden satın aldığımız şişe sularını ve yiyecek kaplarını tekrar gözden geçirmemiz gerekli. Geri dönüşümü hayatımıza aktif şekilde sokmalı, şirketleri, yönetimleri ve yetkilileri bu yönde uyarmalıyız. Umarız plastik tarafından ölüm sonucuna doğru yürüdüğümüz bir geleceği engellemek için geç kalmadık…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.