btbilgi

Nanomakine araştırmaları henüz çok yeni bir alan ve gelişmeler yavaş yavaş geliyor. Geçen sene kimya alanındaki Nobel Ödülü, ilk nanomakineleri yaratan ekibe verilmişti. Ekibin inşa ettiği mikroskopik delgi araçları çok büyük ilgi görmüştü. Şimdi bu araştırmadan faydalanan bir başka ekip, saç telinden binlerce kez daha küçük bir elektrikli matkap geliştirdi. Bu nanomakine matkaplar kanser hücrelerinin yokedilmesinde kullanılacak.

Geliştirilen motorize matkap molekülleri kanserli bölgeye enjekte ediliyor ve kendilerini hasar görmüş hücrelere yapıştırıyorlar. Nanomatkaplar bu hücrelerdeki belli protein yapılara karşı duyarlı ve hücreleri bu proteinler sayesinde otomatikman hedef alıyor. Ardından hücrelere yapışmış matkap araçlarına ultraviyole ışık tutuluyor. Ultraviyole ışık nanomoleküllerdeki motorları harekete geçiriyor ve matkaplar çalışmaya başlıyor.

Nanomakine matkaplar saniyede 3 bin devir ile kanserli hücreyi delmeye başlıyorlar. Buradan sonra kanserli hücre iki şekilde yokedileblir. Birincisi matkap araçları deldikleri bölgelere hücreyi öldürecek bir kimyasal fışkırtabilir. Diğer yöntemde ise delmeye devam edip, kanserli hücre yapısal bütünlüğünü kaybedinceye kadar tümörlü dokulara zarar verirler. Yapılan deneylerde bir nanomakinenin kanserli hücrenin duvarını 60 saniyede delip, parçalamaya devam ederek toplamda 3 dakika içinde hücre ölümünü sağladığı saptanmış.

Bu nanomatkap uygulaması hayvan ve hatta insan hücreleri üzerinde test edilmiş. Sonuçlar ilk aşamalarda başarılı gibi duruyor. Fakat insanlar üzerindeki klinik deneylere henüz vakit var. Araştırmacıların hedefi, kemoterapiye bile direnebilen zorlu kanser çeşitlerini bu nanomakineleri kullanarak zayıflatabilmek. Bunun dışında nanomakineler çok farklı sağlık alanlarında da kullanılabilir. Mesela iyileşmesi zor hücrelerin tedavisinde veya tamir olması zor kalp gibi hücrelerin bakımında işe yarayacaklar.

Araştırma ve sonuçları ile ilgili ayrıntılı bilgi ‘Nature’ jurnalindeki bir bilimsel makalede bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.