btbilgi

Fukushima felaketinden beri Japonya nükleer enerjiden uzaklaşmaya ve yenilenebilir enerjiye ağırlık vermeye çalışıyor. Rüzgar ve dalga santralleri denizlerde kurulabiliyor, fakat karada kurulacak güneş santralleri ile ilgili ciddi bir sıkıntıları var. Japonya dev bir ada ülkesi ve karada kurulacak her santral, bir tarım arazisini yok etmek anlamına gelebilir. Buna çözüm ise ‘food+energy’ diye bilinen, tarımı da içine alan özel projeler.

Sustainergy ve Hitachi Capital’ın beraberce giriştiği projede 4 bin kW’lik bir güneş santrali kurulmakta ve panellerin altında da mantar yetiştirilmekte. Tarım bölümünde mantar kullanılmasının iki sebebi var. Birincisi Japonların mutfaklarında mantarı çok tüketmeleri, ikincisi ise projede yetiştirilecek ‘Auricularia polytricha’ (cloud ear fungus) türündeki mantarların çok az ışık istemeleri. Bu mantarlar normalde dağlık arazilerde, ağaç diplerinde bulunuyorlar ve Asya mutfağının vazgeçilmez öğeleri arasında.

Proje kuzeydoğu Japonya’daki Miyagi Bölgesi’nde iki ayrı santral olarak inşa edilmekte. Bu ay sonuna kadar tamamlanıp enerji üretmeye başlayacak tesis, ülkenin en büyük ‘food+energy’ tesisi olacak. Tesiste panellerin altındaki tarım arazilerinden her yıl 40 ton mantar elde edilmesi planlanmış.

Japonya’nın en büyük ‘güneş santrali + tarım tesisi’ göreve hazır

Bu türden projelerin bir başka faydası da, genç nüfus şehirlere yerleştikçe boşalan tarım arazilerinin daha verimli değerlendirilebilmesi olacak. Arazi sahipleri hem doğal sera ortamı ile belli gıdaları daha kolay üretebilecek, hem de arazilerinden gelecek enerji sayesinde ek gelir sahibi olacaklar. Japonya Çevre Bakanlığı bu türden çift amaçlı projeler için ülke çapında ayırılabilecek arazilere toplamda 70 bin MW gücünde güneş enerjisi santrali inşa edilebileceğini belirtmiş. Bu da 20 milyon evin tüketeceği enerjiye denk bir miktar.

Japonya ve ona benzer az tarım alanı olan Uzakdoğu ülkeleri, ‘food+energy’ projeleri dışında su kaynakları üzerine de güneş santrali kurmaya başladılar. Özellikle şehirlere su sağlayan rezervuarların, nehirlerin ve göllerin üzerine kurulan yüzen güneş panelleri hem enerji üretimine yarıyor, hem de su kaynaklarının daha temiz kalmasını sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.