btbilgi

Gördüğümüz birçok başarılı örneğe rağmen, yapay zeka teknolojileri halen başlangıç aşamasında sayılabilir. Daha bu alanda gidilecek çok yol olduğuna inanan IBM, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile birlikte bir laboratuvar açıyor. Laboratuvarın projeleri IBM’in Cambridge’deki Araştırma Bölümü ve MIT’nin kampüsündeki tesislerde gerçeleştirilecek.

IBM’in verdiği resmi bilgiye bakılırsa bu laboratuvar yapay zeka alanında bir şirket ve bir üniversitenin beraberce gerçekleştirdiği en büyük kapsamlı ortaklık olacak. Proje 10 yıl boyunca IBM’in bu iş için ayırdığı 240 milyon dolarlık fondan beslenecek. Toplamda 100’den fazla biliminsanı ve araştırmacıya fırsat sunacak proje, öğrencilerin parlak fikirlerine de yer verecek. Laboratuvarda makine öğrenme, karmaşık algoritmalar, yüksek kapasiteli donanımlar, yapay zekanın sosyal ve ekonomik getirileri ve en önemli sektörlerde yenilikçi yapay zeka uygulamaları üzerine çalışılması planlanmış.

IBM’in Bilişsel Çözümler ve Araştırma’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı John Kelly yaptığı açıklamada “Yapay zeka alanında son 10 yılda çok büyük ilerlemeler yaşandı. sFakat günümüzün sistemleri, her ne kadar etkileyici olursa olsunlar, insanların hayatlarını olumlu yönde etkileyecek kadar büyük problemleri çözmeye yakın değiller” diyor. MIT Başkanı L.Rafael Reif ise “Gerçekten en önemli atılımlar, genelde birbirinden çok farklı araştırma ekiplerini biraraya getirmekle elde edilebilir. IBM ve MIT’nin bu ortak oluşumu, inanılmaz potansiyele sahip bu alanda bilginin artırılmasını ve en önemli sorunları çözmek için gerekli gücü sağlayacak” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.