btbilgi

Havayolu şirketleri bir yandan fiyatları düşürüp daha fazla yolcu çekmeye çalışırken, bir yandan da maliyetleri azaltmaya uğraşıyorlar. Yapılan çalışmalar sonucunda kara taşımacılığı ile rekabet edecek seviyelere gelen uçak biletleri sayesinde, havacılık sektörü çok parlak bir dönem geçirmekte. Peki bu sektörün geleceğinde ne var? Büyük tasarım teknolojisi şirketlerinden Dassault Systèmes’in Havacılık ve Savunma Başkan Yardımcısı Michel Tellier bu konuda yolcu deneyimini ön plana çıkartan ilginç noktalara parmak basıyor.

Havacılıkta yolcu deneyimini iyi analiz eden kazanacak
Dassault Systèmes Havacılık ve Savunma Başkan Yardımcısı Michel Tellier

Michel Tellier öncelikle uçak üretiminden konuya giriyor. Tellier’e göre önümüzdeki 20 yıl boyunca, endüstrideki büyüme Asya ve Afrika pazarları tarafından yönlendirilecek. Bu bölgelerde büyük bir talep var ve büyük uçak üreticilerinin üretimi sorunsuz, ucuz hale getirmeleri lazım. Bir uçağı üretme ve teslim etme maliyeti, son on yılda yüzde 25 oranında azalırken, önümüzdeki on yıl içinde ise yüzde 20-25’lik bir düşüş daha beklenmekte.

İkinci önemli konu ise yolcu deneyimini iyi analiz edebilmek. Havayolu firmalarının kıyasıya rekabetinden karlı çıkacak olan yolcu olacak. Bilet fiyatları standardize oldukça, yolculara daha fazla eğlence ve konfor sunabilen şirketler öne çıkmaya başlayacak. Yolcuları kazanmak isteyen markaların, yolcuların deneyimlerini iyi analiz etmesi gerekiyor. Tellier, “Sizin için yolculara üstün bir yolculuk deneyimi sunmanızı sağlayacak bir uçak üreteceğiz” diyebilen üreticilerin avantajlı olacağını savunuyor.

Tellier’in değindiği havacılığın geleceğindeki üçüncü önemli konu ise kısa mesafe yolcu taşımacılığı. Elektrikli uçaklar, otonom uçaklar ve bireysel müşteri gereksinimlerine göre özel olarak tasarlanmış hava yolculuğu havacılık endüstrisini hareketlendiren trendler. Önümüzdeki 20 yılda en hızlı yükselecek trend, 60 ile 200 kilometre arasındaki mesafelerde taşımacılık. Eğer uçaklar pratik formlarda hızlı ve ucuz taşıma yapabilirse, otomobil seçeneğinin önüne geçebilirler.

Havacılıkta yolcu deneyimini iyi analiz eden kazanacak

Tellier 200 ile 1.000 kilometre arasındaki kategoride de değişen noktalara işaret ediyor. ABD ve Avrupa’da yeni kurulan startuplar, yeni nesil elektrikli ve hibrit bölgesel uçaklar tasarlıyor. Bu uçaklar çok daha sessiz ve çevreyi günümüzün uçaklarından daha az kirletiyorlar. Dikey kalkış ve iniş yapabildikleri için de, uçuşlar için daha az alana ihtiyaç duyuyorlar. Bu tür yenilikçi çözümler şehirlere ve dolayısıyla bunları kullanan insanlara daha uygun hale gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.