btbilgi

2016’nın Nisan ayında BMW’nin elektrikli araç bölümünden bir grup yönetici işlerini bırakıp yeni bir şirket kurmuşlardı. Future Mobility Corp. ismindeki bu Çin kökenli şirkete kısa süre sonra yenilikçi elektrikli otomotiv şirketi Tesla’dan da yöneticiler eklendi. Ardından Japon devlerinden Nissan’dan da bazı yöneticiler buraya transfer oldu. Şimdi bütün bu isimlerin birleştiği yerden, Byton isimli çok iddialı bir elektrikli araba projesi geliyor.

Future Mobility sadece önemli otomotiv yöneticilerinin toplandığı bir yer değil. Tesla’nın da yatırımcılarından olan Çin’li Tencent Holdings bu şirketin de ardında. Reuters’in raporuna bakılırsa firma Çin’li yatırımcılardan 200 milyon dolarlık bir fon toplamış ve 2022’de üç model ile piyasada olmayı planlıyor. Üretecekleri ilk araç olan Byton ise öncelikle 2019 sonunda Çin pazarına sunulacak bir SUV. Çıkıştan bir süre sonra aracın ABD ve çeşitli Avrupa pazarlarına da sokulacağı bilgisi verilmiş.

İlk teaser görüntülerinden epey fütüristik bir tasarıma sahip olduğu anlaşılan Byton, 500 kilometre menzile sahip bir batarya seti barındıracak. Ayrıca firma sadece görüntü ve menzilde değil, batarya şarj sürelerinde de iddialı sözler veriyor. Web sitesinde aynen şu ifade yer almakta: “Siz bir bardak kahve hazırlayıp içene kadar, aracınız bir haftalık şehir gezintisine yetecek kadar elektrik depolamış olacak”. Tekinik ayrıntıların arasında, artık elektrikli otomobil konseptlerinde görmeye alıştığımız otonom sürüş becerileri de yer almakta.

Çin kökenli elektrikli otomobil startup’ının iddialı projesi: Byton

İlk fotoğraflardan dikkat çeken bir başka nokta ise aracın içindeki 20cm yükselik ve 1,25 metre genişliğindeki kocaman gösterge tablosu. Sürücünün bu ekrandaki bilgileri ve göstergeleri değiştirmek için dokunmasına gerek olmadığı, el ve parmak hareketleri ile işlemleri yapacağı belirtilmiş. Araç içi eğlence sistemine bir dizi sosyal medya ve verimlilik özelliği konulacağı da aktarılmış. Fakat bunlarla ilgili ayrıntılar henüz verilmemiş. Tüm bu servislerin arkasında ise 1.000 MB/s hızında bir internet bağlantısının bulunacağı söyleniyor.

Çin kökenli elektrikli otomobil startup’ının iddialı projesi: Byton

Future Mobility bu kadar çok ve yüksekten uçan vaat ile, geçmişte sıkça gördüğümüz başarısız olmuş şirkete güzel bir örnek gibi duruyor. Fakat büyük şirketlerden yöneticilerintransferi ve Tencent gibi bir devin yatırımı herkesi şüpheye düşürüyor. Acaba gerçekten de böyle bir aracı iki yıl içinde üretip dünya çapında satışa sokabilecekler mi?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.