btbilgi

Mesajlaşma kendi başına inanılmaz büyük bir pazar haline geldi. Sektörün büyük isimleri yavaş yavaş yerlerine oturdu. Bunların başını da 1 milyar aylık kullanıcı ile Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp ve 300 küsur milyon aylık kullanıcı ile Twitter çekiyor. Facebook ise 2 milyar aylık kullanıcısını her türlü mesajlaşma ihtiyaçları için bir alt servisi olan Messenger’a yönlendiriyor. Dönem dönem çıkan “WhatsApp ücretli olacak!” paniği şimdiye kadar yersizdi. Ama firma WhatsApp Business ile ücretli servisin tadına bakmaya başlıyor.

Tech Crunch sitesi bize WhatsApp’ın 2012 yılında yaptığı bir açıklamayı hatırlatmakta. Bu açıklamada firma neden mobil veya masaüstü uygulamasına reklam almadığını belirtmekte. Her gün açıp kullandığımız ve hayatımızda önemli bir yer tutan böyle bir platformda, her gün reklam görmek istemediklerini anlatıyor. Ayrıca blogda iş ve sohbet uygulamalarını birleştirmeye çalışan rakip firmalar da acımasızca eleştirilmiş.

Fakat şimdi WhatsApp Business bu eleştirilerde sunulan görüşlerin tersine çalışacak bir model ile geliyor. Henüz denemeleri devam eden yeni servis, müşterileri ve üyeleri ile daha yakından iletişim kurmak isteyen kurumsal yapılara sunulacak. Verilen resmi bilgiye göre uygulamanın kendisi ücretsiz olacak. İçinde ise farklı özellikler, çoklu mesajlaşma ve müşteri bazında özel meesajlar yollama için alt bölümler bulunacak.

Kurumlar WhatsApp üzerinden resmi onay alacak. Böylece müşterileri ile platform üzerinden iletişim kurduklarında kimse sahte hesap olup olmadığı konusunda şüpheye düşmeyecek. Bu servisleri yoğun şekilde kullanması mümkün sektörler arasında havayolu firmaları, bankalar ve e-ticaret siteleri gösterilmiş. Mesela bir havayolu şirketi biletli yolcularına WhatsApp Business üzerinden uçuş saatleri, güvenlik önlemleri ve rötar bilgilerini hızlıca yollayabilir.

Firma bu servisi kurumlar ve müşteriler arasında en güvenilir, en kolay ve en hızlı iletişim aracı olarak lanse ediyor. WhatsApp Business uygulaması ücretsiz olabilir ama arka planda şirketlere sunulan kaliteli hizmetler kesinlikle ücretli olacak. Bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi henüz verilmemiş. Fakat merak edenler servisin sık sorulan sorular sayfasını takip edebilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.