btbilgi

Dünya çapında öneme sahip Paris Antlaşması’na ev sahipliği yapmış olan ülkenin, Dünya’yı korumak için verdiği kararlar takdire şayan. Hükümet 2016’da aldığı bir karar ile 2023’e kadar tüm kömür santrallerini kapatmayı planlıyor. Bu sene ortasında ise kademeli olarak nükleer santrallerini kapatmaya niyetli olduğu açıklandı. Ardından da 2040 yılından itibaren yeni benzinli ve dizel araçların satışının yasaklanabileceği haberi geldi. Şimdi de yine 2040 yılında fosil yakıt kaynaklarına son verileceği bilgisi aktarıldı.

Anlaşılan 2040 Fransa için çevre miladı olacak. Çarşamba günü çeşitli kaynaklardan aktarılan haberlere bakılırsa, Fransa kabinesi 2040 itibarı ile yeni fosil yakıt santralleri için izinleri bitirecek. Ayrıca anakara veya bağlı olan Fransız Guyanası gibi bölgelerde varolan petrol ve doğalgaz çıkartma operasyonlarının izinleri de yenilenmeyecek. Bu tarihe kadar petrol ve doğalgaz üretimi de mümkün olduğu seviyede azaltılıp, yapılabiliyorsa iptal edilecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında çevre konularından sorumlu bakan olarak atanan Nicolas Hulot, ülkesinin dünya üzerinde bu kadar kararlılıkla hareket eden ilk ülke olduğunu ifade etmiş. Hulot, diğer ülkelerin de Fransa’nın izinden gitmesini umut ettiklerini de belirtmiş.

Ülkenin daha da ileri seviye planları arasında 2050 itibarı ile bir karbon nötr (endüstriyel olarak atmosfere karbondioksit salmayan) ülke olma hedefi var. Küresel karbon üreticileri tablosuna bakıldığında Fransa aslında Çin veya Hindistan’a göre küçük bir faktör sayılabilir. Petrol ihtiyacının yüzde 99’unu yurtdışından ithal eden ülke, atmosfere yılda 815 bin ton petrol değerinde sera gazı salınımı yapıyor. Phys.org’a göre bu değer Suudi Arabistan’ın birkaç saatte yaptığı salınıma denk.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.