btbilgi

Taksilerin yerden havaya taşınacağı günleri dört gözle bekliyoruz. Biz beklerken bu alanda çalışan startuplar da boş durmuyor tabi. Uçan taksi konseptinin en güçlü oyuncularından olarak görülen Lilium firması geçen seneki 10 milyon dolarlık A Serisi fondan sonra, şimdi de 90 milyon dolarlık B Serisi yatırım almayı başardı. Yatırımcılar arsında Çinli dev Tencent, uluslararası bankacılık grubu LGT, Skype kurucularından Niklas Zennström’ün Atomico’su ve eski Twitter CEO’su Evan Williams’ın kurduğu Obvious Ventures da bulunuyor.

Uçan taksi Lilium için 90 milyon dolarlık B Serisi yatırım

Bu yatırımın sebeplerinden biri, firmanın Nisan ayında hem uzaktan kumandalı hem de iki kişilik uçuş testlerini başarıyla tamamlamış olması yatıyor. Göklerde uçan taksileri göreceğimiz zamana daha epey var ama Lilium gayet sağlam şekilde yol alıyor. CEO ve kurucu ortak Daniel Wiegand, Tech Crunch ile söyleşisinde “Herkesin bir hava aracı ile istediği yere beş kat daha hızlı varmasını sağlayacak ilk firma olmayı hayal ediyoruz” diyor. Ve ekliyor: “Bir akıllı telefon uygulaması ile kapınıza uçan bir taksi çağırabileceğiniz günler yaklaşıyor.”

Münih kökenli firma ilk yatırımlarını aldıklarında sadece iyi bir fikirleri ve güçlü bir kurucu ekipleri varmış. Şimdi ise ilk testlerini başarıyla geçmiş, 75 kişilik bir ekibi olan, kendi alanlarında çok önemli isimleri yönetime dahil edebilen bir şirket haline gelmişler. Fakat elektrikli uçan taksi pazarında tek başlarına olmayacaklar. Larry Page tarafından desteklenen ‘Kitty Hawk’ ve ‘Zee.aero’, Airbus’ın desteğini arkasına almış Vahana gibi firmalar da epeyce yol almış durumdalar.

Lilium’un aracının benzerlerinden önemli bir farkı var. Açıkta büyük pervaneler göremiyorsunuz, yani klasik bir drone mantığında tasarlanmamış. Aracın yatak dönebilen elektrikli jet motorları bulunuyor. İniş/kalkış sırasında bu motorlar yere doğru çevriliyor ve itiş elde ediliyor. Havalandıktan sonra ise geriye doğru döndürülüp aracın istenilen yöne ilerlemesi sağlanıyor. Firmanın teknik olarak hedefi aracın saatte 300 kilometre hızla, 300 kilometrenin üzerinde menzile sahip olması. Elektrikli bir araç olduğu için de normal jetler gibi havayı kirletmiyor.

Uçan taksiler için tek problem araçların teknolojik olarak olgunluğa erişmesi değil. Henüz ülke yönetimleri uçan taksi konsepti için gereekli düzenlemeleri de oluşturmuş değil. Ama o zaman geldiğinde tüm firmalar bu devasa pazar için hazır olmak istiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.