btbilgi

Şifrelerin yerine biyometrik onaylama mekanizmaları kullanımı her geçen sene yaygınlaşıyor. Parmak izi tarama artık akıllı telefonlarda bile normal bir özellik haline geldi. Yeni modeller iris tanıma için özel kameralar barındırmaya başladı. Yüz tanıma ise henüz bu ikisi kadar yaygın değil. Ama Çin’deki bir KFC restoranı çok keyifli bir uygulama ile, yüz tanımanın ne kadar işe yarayabileceğini göstermek istiyor. Bu restoranda ödeme işlemini gülümseme ile yapabiliyorsunuz.

Çin’de Pizza Hut ve Taco Bell gibi en büyük fast food zincirlerinin temsilcisi Yum China Holdings Inc. firmasının bu ödeme sistemi, ‘Smile To Pay’ ismini taşıyor. Restoran müşterilerinin restorandaki kiosk ile bir kez kayıt olmaları yeterli. Kioskun kamerası müşterinin kimlik bilgilerinin yanında yüz kaydını da alıyor. Sistem karşısındaki kişinin yüzünde 600 noktadan tarama ve eşleştirme yapıyor. Müşteri restorana tekrar gittiğinde siparişini vermek için kameraya bakması yeterli.

Yüz tanıma ile onay altyapısı ise Ant Financial firmasının dünya çapında kullanılan Alipay ödeme sistemi üzerine kurulmuş. Alipay ismini görünce aklınıza Çinli e-ticaret devi Alibaba gelmiş olabilir. Ant Financial zaten Alibaba markasının iş ortaklarından biri. Alibaba aynı zamanda Yum China firmasının da yatırımcılarından. Digital Trends sitesi Alipay’in 500 milyon üyesi olduğunu ve Çince uygulamaya yüz tanıma ile girilebildiğini belirtiyor. Firma ‘Smile To Pay’ ödeme sistemi ile yüz tanımanın ne kadar güvenli bir yöntem olduğunu ispatlamak istiyor. Firmanın sonraki hedefi Çin hükümetinin ve devlet kurumlarının kimlik onayı için yüz tanıma kullanmasını sağlamak.

Ant Financial’in biyometrik güvenlik teknolojileri bölümü müdürü Jidong Chen, sistemin yüz kayıtlarını üç boyutlu ve derinlik ölçen bir kamera ile aldığını ifade etmekte. Kötü niyetli kişilerin sistemi başka birinin basılı fotoğrafı veya video görüntüsü ile kandıramaması için ayrıca canlı kişi analizi yapabilen özel algoritmalar da kullanıldığı bilgisi verilmekte. Firmanın verdiği bilgiye bakılırsa bu KFC restoranı bu türden bir biyometrik sisteminin kullanıldığı dünya üzerindeki ilk ve tek örnek. Restoranın hedef kitlesi ise teknolojiye yabancı olmayan, genç ve modern müşteriler olarak tanımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.