btbilgi

Ünlü Danimarka kökenli mobilya markası IKEA, SPACE10 isimli laboratuvarında ilginç şeyler deniyor. Geleceğin uzay üslerindeki mobilyaları tasarlamaktan, su yosunu üretebilen tuhaf pavyonlara kadar. Su yosunu deyip geçmemek lazım, çünkü tatlı sularda yetişen bir çeşit yosun olan ‘mikroalg’ler geleceğin protein ve demir yüklü en pratik gıda ürünlerinden biri haline gelebilir.

IKEA tüplerinde yetişen geleceğin gıdası mikro su yosunu

Bir yumurtaya benzeyen bu pavyon ahşaptan imal edilmiş ve çevresi 320 metre uzunluğunda sıra sıra tüplerle kaplı. Tüplerden tatı su akıyor ve güneşin altında durduğu sürece, sudaki bakteriler sayesinde mikro su yosunu birikimleri oluşmaya başlıyor. Kopenhag’da kurulmuş bu pavyonda güneşli 3 gün boyunca 450 litre mikroalg üretilmiş. Mikroalg’lerin farklı türleri, farklı besinler yerine kullanılabilir. Hayvan besisinde soya proteini yerine geçiyor veya biyoyakıt üretiminde yer alabiliyorlar.

Mikro su yosunu türleri dünyanın her yerinde, her mevsimde çoğalabiliyor. Eğer doğru şartlar varsa miktarları günde iki katına çıkabilmekte. Bazı mikroalg türleri ıspanaktan 50 kat fazla demire ve çoğu et çeşidinden iki kat fazla proteine sahip. Bu mikroalg’ler nasıl tüketiliyor derseniz, Kopenhag’da kurulan biyoreaktör pavyonda üretilen mikroalg’ler, hemen yanda kurulmuş mutfakta şef Simon Perez tarafından patates cipsine benzer bir formda hazırlanıyor. Ziyaretçiler hem bu sistem hakkında bilgi alıyor, hem de mikroalg cipslerini deniyorlar.

IKEA tüplerinde yetişen geleceğin gıdası mikro su yosunu

Mikro su yosunları çoğalırken havadaki karbondioksiti emiyor ve hava kalitesini yükseltmeye yarıyor. Şimdi bunun bir besin ve biyoyakıt ürünü olarak da işe yaradığını ekleyin. Bir taşla birden çok kuş vuruluyor. Mikroalg üretimi geleceğin en ideal alternatif tarım yöntemlerinden biri olma potansiyeline sahip.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.