btbilgi

Artırılmış gerçeklik hala çok yeni bir teknoloji, büyük ihtimalle de evlerimize girmeden önce endüstriyel uygulamalarla kendini gösterecek. Yine de bazı yenilikçi girişimciler bu teknolojiyi bize “Vay canına!” dedirtmek için kullanmaya niyetli. Artırılmış gerçekliği bir bira şişesinde görmeyi beklemiyorsunuz fakat bu yapılmış bile. Washington’daki küçük bir üretici olan ‘Snoqualmie Brewery and Taproom’ kendini farklılaştırmak için harika bir fırsat yakalamış.

Son yıllarda küçük bira üreticileri dünya çapında hızla yayıldı. Birahanelerde çok çeşitli yabancı biraları görmeye zaten alışıktık. Fakat yeni nesil üreticiler kendi ağız tadlarını ve zevklerini yansıttıkları ürünlerle dikkat çekmeye başladılar. Snoqualmie firması ise raflarda kendi ön plana çıkartabilmek için şişe etiketi üzerine bir artırılmış gerçeklik uygulaması eklemiş. Bunun için de ‘Medium’ isimli yerel bir sanat stüdyosunun desteğini almış.

İlk bakışta firmanın ‘Sno Falls American Pale Ale’ birası, raftaki diğer tonla biradan ayırtedilemiyor. Fakat bir akıllı telefon uygulaması olan Layar’ı açıp şişe etiketini işaretlerseniz, etiketin canlandığını görebilirsiniz. Etiket üzerindeki şelale akıyor, balıklar nehirden yukarı sıçrıyor ve kuşlar havalanıyor. Hatta arada bir fıçı ile şelaleden atlayan cesur bir bira ustası bile görebilirsiniz.

Medium stüdyosu zaten yaratıcı etiketler oluşturmak için bira üreticisi ile senelerdir çalışıyormuş. Artırılmış gerçeklik fikri ise ancak yeni teknolojilerin yükselmesi ile akla gelebilmiş. Snoqualmie firmasının kurucusu Dave Eiffert, GeekWire’a yaptığı açıklamada “Raflar hepsi çok lezzetli ama birbirinden ayırt edilemeyen şişelerle dolu. Eğer bir birahanede değilseniz istediğiniz birayı deneme şansınız da yok. O yüzden şişe tasarımı sizi diğerlerinden bir adım öne çıkartabilen tek şey” diyor.

Ne yazık ki eğer Washington’da oturmuyorsanız bu ilginç birayı ve yenilikçi satış stratejisini birinci elden deneme şansınız bulunmuyor. Ama yerel bira üreticilerinin bu örnekten çıkartabileceği çok ders olduğuna eminiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.