btbilgi

Eylül ayının ilk Pazartesi günü kutlanan İşçi Bayramı’na (Labor Day), ABD kökenli vizyoner girişimci Elon Musk damga vurdu. Musk, çok sevdiği iletişim kanalı olan Twitter’dan dün gönderdiği mesajda Rusya Başkanı Putin’in “Dünyanın lideri bir yapay zeka olacak” öngörüsüne gönderme yaparak, Üçüncü Dünya Savaşı’nın yapay zeka rekabeti yüzünden çıkabileceğini söyledi.

Tech Crunch sitesi Musk’ın bu karamsar tahminin arkasında sadece Putin’in sözlerinin değil; büyük ihtimalle Kuzey Kore’nin son haftalarda yaptığı kıtalararası füze ve hidrojen bombası testlerinin de bulunduğuna işaret ediyor. Musk Twitter mesajında “Çin, Rusya ve teknoloji olarak güçlü benzer tüm ülkeler, Üçüncü Dünya Savaşı’na kadar gidebilecek bir yapay zeka rekabetine girebilirler” diyor.

Elon Musk kendisi bu ülkelerin birbirilerine savaş çıkartmasından daha çok, gelecekteki yapay zeka sistemlerinin askeri altyapılara bağlanarak istemsiz şekilde bir savaşa yola açacak reaksiyonlar başlatacağından korktuğunu ifade etmekte. İleri seviye yapay zekaların kendi kendilerine düşünmeye başlayarak, insanların iyiliği için dünyayı yönetmeleri gerektiğine kanaat getirmeleri konsepti bilimkurgu edebiyatında ve filmlerinde sıkça işlenen bir konu.

Elon Musk’a bu mesajından sonra cevap veren bir takipçisi, “Hükümetler yapay zekadan anlamaz, ancak kendi askeri gücü olan bir dev şirket bunu başarabilir” diye yorum yapmış. Musk ise bu yoruma da cevap vermiş ve “Hükümetler normal yasalara birebir uymak zorunda değil. Şirketlerin ürettiği yapay zeka projelerini gerekirse silah zoruyla bile alabilirler” demiş.

Musk geçmişte de defalarca yapay zekaların gelecekte oluşturabileceği tehlikelerden dem vurmuştu. Bu alandaki gelişmelerin doğru yönde ve halka açık şekilde ilerleyebilmesi amacıyla OpenAI şirketini de oluşturdu. Hatta insan ve yapay zeka birleşimi konusunda çalışmalar yapan neuralink şirketinin de kurucularından biri. Çeşitli uzmanlar ise Musk’ın teknolojiden anlamadığını, aşırı kötümser olduğunu savunuyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.