btbilgi

Tüketici elektroniği fuarı IFA 2017’de sürdürülebilirlik ve gıda israfıyla ilgili yaptırdığı “Respect Food” isimli araştırmayı duyuran Grundig firması, sonuçlar ile dikkat çekici mesajlar veriyor. Bu araştırma İngiltere merkezli Morar araştırma şirketi ile Almanya, İngiltere, İsveç, Türkiye, İtalya ve Fransa olmak üzere toplam 6 ülkede 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleşmiş. Araştırmadan çıkan en çarpıcı sonuçlardan biri, tüketicilerin önümüzdeki 50 yıl içinde küresel bir gıda krizi yaşanmasından endişe etmesi.

Araştırma raporuna bakılırsa tüketicilerin yüzde 94’ü daha sürdürülebilir bir yaşam istiyor, ancak üçte ikisi bunu uygulamaya zamanının olmadığını ya da nasıl yapacağını bilmediğini söylüyor. Tüketicilerin büyük bölümü gıda israfının önemli bir çevre sorunu olduğunu kabul etmekte.  Fakat buna rağmen katılımcılardan üçte biri ayda 4 kg besin malzemesi israf ettiğini de itiraf ediyor. Tüketicilerin yüzde 90’ı israf ettiği gıda miktarından endişeli olsa da, yoğun tempolu kent yaşamı bu alışkanlıklarını değiştirmelerini zorlaştırıyor.

Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 82’si geri dönüşüm sağlamaya, yüzde 75’i enerji tasarrufu yapmaya, yüzde 74’ü ise gıda israfını azaltmaya çalışıyor. Sonuçlar, tüketicilerin çevresel etkileri azaltmak ve besin atıklarını ortadan kaldırmak için kullanışlı, basit ve akıllı yollara ihtiyacı olduğunu ortaya koymakta.

Araştırma sonuçlarının duyurulduğu toplantıya katılan konuklardan tüketici psikoloğu Dr.Dimitrios Tsivrikos, araştırmanın sonuçları hakkında “Günümüzün yüksek tempolu yaşamı tüketicilerin davranışlarını etkiliyor. Tüketiciler çevreyi korumak ve gıdalardaki atıkları azaltmayı istemesine rağmen çoğu bunu gerçekleştirecek zamana veya yönlendirmeye sahip değiller. Tüketicilerin sürdürülebilir alışkanlıklar oluşturması, bunun için gerekli araçları ve koşulları sağlamaları çok önemli” açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.