btbilgi

Eğer otomotiv sektöründe çalışmıyorsanız, Magna ismini bilmiyor olabilirsiniz. Bu firma 4 kıtadaki 29 ülkede 327 fabrikası olan, 161 bin çalışana sahip dev bir otomobil parça üreticisi. Çeşitli otomotiv markaları için her türlü parçayı üretebilen Magna, şimdi de otonom araç kitlerini piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Magna MAX4 ismindeki bu platform tüm otomotiv markalarının tüm araçlarına uygulanabiliyor ve iddiaya göre aracın görsel bütünlüğünü bozmayacak şekilde tasarlanmış.

Magna MAX4’ün en önemli özelliği ise herhalde SAE Seviye 4’e kadar yükselebilen otonom sürüş özellikleri olsa gerek. Platform şimdiye kadar bildiğimiz türden sensör ve cihazlar kullanıyor. Yani sistem video kameralar, radarlar, ultrasonik sensörler ve LIDAR gibi gerekli tüm algılama bileşenlerine sahip. Ayrıca firma şimdiye kadar üretilmiş benzer otonom sürüş destek sistemlerinden çok daha ucuz ve ölçeklenebilir bir bilgisayar altyapısı sunduğunu söylüyor.

Bir kez sistem otomobile monte edildikten sonra, aynı Cruise Control kullanır gibi, bir düğmeye basarak 3 saniyede aktive ediliyor. Benzer görsel arayüzler ve işaretlerle de şoförlerin hızlı adaptasyonunu garantiliyor. Kapatmak için ise yine benzer şekilde fren pedalına basmak yeterli. Magna MAX4 platformunu ABD’nin kuzey sınırında yaptığı denemelerle test etmiş. Bu testlerde 480 kilometrelik bir yolculuğun yüzde 92’si otonom sürüş modunda gerçekleştirilmiş. Magna MAX4 sadece otobanlara değil, firmanın verdiği bilgiye göre zorlu yollara da hazır.

Magna firması şu anda bu sistemin seri üretimine hazırlık yapıyor. Bunun bir sonraki aşaması olan Seviye 5 sistemi (yani insan müdahalesine ve hatta direksiyona bile gerek olmayan tam otomatik sürüş) ise üçüncü parti üreticilere bırakılmış. Bu ürün ile ilgilenen teknoloji firmaları bir MAX4 sistem alıp gerekli eklemelerle Seviye 5 için uygun hale getirebilecek. Sistem ilk olarak Frankfurt’da düzenlenecek 2017 Uluslararası Motor Show fuarında meraklıların gözönüne çıkartılacak.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.