btbilgi

Tabletlerin okullarda yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte çocukları ellerinde tuttukları ekranlara bakarken görmeye alışıyoruz. Ancak araştırmalar sosyal gelişim açısından kritik yaşlarda mobil cihazların empati ve yüz yüze iletişim üzerinde olumsuz etki yarattığını gösteriyor. Bilkent Cyberpark’da yer alan JeoIT firmasının bu konuyu daha derinlemesine araştırmak üzere başlattığı Tübitak projesinin sonuçları dünya çapında yankı yapacak gibi görünüyor. Firmanın bu konudaki ilk ürünü de Seaburbs mobil oyun teknolojisi olmuş.

JeoIT’nin ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü araştırmalar aynı ortamda mobil oyun oynayan çocukların hemen hemen hiç konuşmadığını gösteriyor. Bu ebeveynler için şaşırtıcı olmayabilir, ancak proje kapsamında geliştirilen yeni mobil oyun teknolojisini kullanan çocuklarda iletişim yüzde 80 seviyesine çıkıyor. Bu çalışma mobil cihazların oluşturduğu asosyalliğin kaçınılmaz olmadığının kanıtı. Projenin yürütücüsü Yavuz Eren ‘Çocukların sosyal gelişimi üzerinde olumlu etki yaratabileceğimizi düşünüyorduk, ancak bu kadar büyük bir fark çıkması bizi hem şaşırttı, hem de çok mutlu etti.’ açıklamasını yaptı.

‘Seaburbs’ adını verdikleri teknoloji ile yaratılan ilk oyun aynı odada bulunan çocukların ortak bir yemeği pişirirken tablet veya telefonlarını kesme tahtası, karıştırma kabı ve tava gibi kullanmalarına izin veriyor. Bu oyun zengin sosyal etkileşimi artırdığı gibi sonrasında yapılan anketlerde açık ara farkla tercih edilmiş. Bu teknolojinin ululararası başarı potansiyelini değerlendirmek isteyen JeoIT firması ‘Mystic Ram Studios’ markası altında Seaburbs’ü kitlesel fonlamaya açıyor. Daha fazla bilgi için IndieGoGo’da açılmış kampanya sayfasına bakabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.