btbilgi

Dünyanın en uzak köşesinde bir yenilenebilir enerji devrimi gerçekleşiyor. İlk kez bu sene hazırlanan Avusturalya Yenilenebilir Enerji Endeksi (Australian Renewable Energy Index) çalışması, ülkenin evlerinin yüzde 70’ine elektrik sağlanabildiğini gösteriyor. 2017 sonuna kadar tamamlanacak projelerle ise bu oranın yüzde 90’a yükseleceği tahmin edilmekte.

Her ne kadar Avusturalya kıtasındaki enerji üretimi hala sera gazı yayan kömür ve doğalgaz bazlı kaynaklardan elde ediliyor olsa bile, bu rapor geleceğin parlak olduğuna işaret etmekte. The Guardian’ın verdiği bilgiye bakılırsa, yenilenebilir enerjinin kıtadaki enerji kaynakları arasındaki oranı 10 yıl önce yüzde 7 imiş. 2016’da bu oran yüzde 17,2’ye yükselmiş. 2017 ortası itibarı ile ise yüzde 18,8 olmuş. Bu da temiz enerji projelerinin ne kadar hızlı kurulmakta olduğunu gösteriyor.

Raporda yenilenebilir kaynakların kendi içindeki dağılımı da verilmiş. Buna göre hidroelektrik yüzde 40, rüzgar enerjisi yüzde 31 ve çatılardaki evsel güneş sistemleri yüzde 18 oranla yer tutuyor. Güneş santrallerinin oranı ise sadece yüzde 2. Fakat Avusturalya’da halen büyük çaplı güneş santrali projelerinin inşasına devam edimekte olduğu da belirtilmiş.

Tüm bu projeler yepyeni yatırım alanları ve sürekli bir işgücü anlamına gelmekte. Haziran 2017’de halen inşa edilmekte olan tesisler 8 bin 868 kişiye en az 1 yıllık kesintisiz iş olanağı sağlamaktaymış. Temmuz ayında bu işgücü 10 bin kişiye yükselmiş. Ayrıca halen kurulmakta olan çatı güneş sistemleri de yıl boyunca 3 bin 769 kişiye iş olanağı sağlıyor.

Yatırımcıların Avusturalya’nın bir önceki başbakanı Tony Abbott dönemindeki yanlış hükümet politikaları yüzünden, yenilenebilir enerjiye olan ilgilerinin kaybolduğu ifade ediliyor. Yeni yönetim ve yeni başbakan Malcolm Trumbull’un çabaları ile tren tekrar raylara oturmuş durumda. Temiz enerjiye açık destek ve yeni bir dizi devlet teşviği sayesinde kıtada tekrar hareketlilik var. Federal hükümet en son açıklamasında yenilenebillir enerjinin toplam kaynaklar arasındaki payının 2020’de yüzde 20 olmasını öngörmüş. Bu hedefin 2018 sonu itibarı ile yakalanacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.