btbilgi

İnsanlar arasında organ transferi sıkça kullanılan bir teknik. Fakat doku uyuşmazlıkları gibi yan etkiler yüzünden aktarılan organ yeni sahibinde sorunlar çıkartabiliyor. Buna alternatif olarak bir süredir hayvanlardan organ aktarma konuşumaktaydı. Çin’li biliminsanları bu yönde genetik olarak modifiye edilmiş domuz organları üzerinde çalışmakta ve gelecek 2 senede başarılı sonuçlar almayı umut ediyorlar.

Hayvanlardan organ transferi tekniğine ‘xenotransplantasyon’ deniliyor. Bu denemeler için domuz seçilmesinin sebebi hem boyut, hem de metabolizma olarak insanlara yakın olmaları. Bu alanda yapılan en önemli denemelerden birinde, bir babun maymununa bir domuz kalbi aktarılmış ve babun 3 sene boyunca yaşamış. Şimdi insanlar üzerinde denemeler yapmak için 10 farklı Çin’li araştırma kuruluşu hükümetten özel izin için başvurmuş. Futurism sitesine bakılırsa Çin hükümeti kendisi bu testleri maddi olarak destekliyor.

Domuz organlarının aktarılması için belli genlerin insanlara uygun şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu düzenleme olmazsa domuzdan alınan organın insan bedeni tarafından reddedilmesi sözkonusu. Hayvan organlarındaki genetik modifikasyonlar, insanların bağışıklık sistemlerine uyumlu olacak şekilde yapılıyor. Çin’liler hayvanlar üzerindeki genetik çalışmalar konusunda epey ilerlemiş gibi görünüyor. The South China Morning Post (SCMP) gazetesinin haberine göre Çin’deki klonlama şirketleri yılda 1.000 adet domuz klonluyorlar.

Klonlama ve genetik modifikasyon çalışmaları devam ederken, biliminsanları bir yandan da Çin hükümetinin böyle etik konularda çok yavaş karar verdiğinden yakınıyorlar. SCMP gazetesine konuşan bir araştırmacı “Organ bağışı yeterli olmadığı için, organ yetersizliğinden gözümüzün önünde yavaş yavaş ölmekte olan hastalar var. Akrabaları doktorlara onları kurtarmaları için yalvarıyorlar. Ama ne zaman hükümete sorsak kesin bir cevap alamıyoruz. Bu konuda etik karar vermenin zor olduğunun farkındayız ama artık zamanı geldi” şeklinde açıklama yapmış. Çin’de organ transferi bekleyen 300 bin hasta olduğu ama her yıl sadece 10 bin organ bağışlandığı da verilen bilgiler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.