btbilgi

Anlaşılan kendi kendine giden araçlar sadece insanları taşımakla kalmayacak, müşterilere pizza da ulaştıracaklar. İnsanların böyle bir servise nasıl yaklaşacaklarını ve tepkilerini görmek için, otomotiv devlerinden Ford ve pizza markası Domino’s beraber bir test programına başlamışlar. ABD’deki Michigan bölgesinde denemeleri yapılan serviste, özel pizza taşıma donanımı kurulmuş Ford Fusion Hybrid otonom arabalar kullanılıyor.

Domino’s müşterisi her zamanki gibi akıllı telefon veya bilgisayardan online sipariş veriyor. Gelecek pizzanın ne olduğunu tabi ki biliyorlar ama bilmedikleri şey, pizzanın bir otonom araç tarafından teslim edilme olasılığı. Eğer seçilmiş müşterilerden biriyseniz, size uygulama üzerinden bilgi veriliyor. Sipariş yola çıkınca Domino’s uygulaması ile takip edebiliyorsunuz. Otonom araç kapınıza geldiğinde ise arka kapıdaki bir ekrana, size uygulama ile gönderilen kodu giriyorsunuz. Böylece onay tamamlanıyor ve arka pencereden pizzanız otomatik şekilde ve sıcacık teslim ediliyor.

Her ne kadar iki firma da ayrı ayrı müşteri deneyimi konusunda büyük bir birikime sahip olsalar da, otonom araçlar konusunda halen herkesin deneyimi az. Böyle bir test her iki firmaya da değerli bilgiler sağlıyor. İnsanların otomatik teslimat yöntemlerine yaklaşımı, hangi otomatik teslim metodlarının daha etkili olduğu ve müşterilerin deneyimini daha iyi hale getirebilmek için neler yapılması gerektiği gibi konular birinci elden incelenebilmekte.

Pizza ve perakende firmaları teslimatlar için uçan veya tekerlekli drone’lar kullanmayı da deniyorlar. Müşteriler hangi yöntemde daha rahat alışveriş yapacaklar, bunu zaman gösterecek. Acaba insanlar alışverişlerini başka bir insandan değil de, robotik bir araçtan alma konusunda rahat davranabilecekler mi? Neyse ki yenilikçi fikirlerin kısa sürede biteceği yok, yakın gelcekte daha epey ilginç şeyler göreceğimize eminiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.