btbilgi

Daha önce Memphis Meats’den bahsettiğimizi hatırlayanlar olabilir. Yakın geleceğin önemli trendlerinden kabul edilebilecek sentetik et, yani laboratuvarda üretilen yapay et konusundaki en hızlı ilerleyen firmalardan biri. Kök hücre teknolojilerinden yola çıkarak sentetik köfte ve sentetik domuz eti gibi çalışmalar yapan firma, ABD’li endüstri devlerinden 17 milyon dolarlık bir fon toplamayı başardı. Böylece firmanın kurulduğundan beri aldığı yatırım 22 milyona yükseldi.

Memphis Meats’e yatırım yapanlar arasında Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Virgin Group’un kurucusu vizyoner girişimci Richard Branson ve dünyanın en büyük tarım şirketlerinden Cargill Inc. de var. Firma bu yatırımlarla öncelikle üretmekte olduğu sentetik et çeşitlerini artırmayı ve kaliteyi yükseltmeyi hedefliyor. Bunun dışında iş modellerinin farklı noktalarında iyileştirmeler, daha hızlı üretim teknikleri geliştirme ve maliyetlerin düşürülmesi de planlanan operasyonlar arasında.

Firma en son olarak ürettiği sentetik tavuk ve ördek eti ile konuşuluyor. Hayvansal hücrelerden meydana getirilen bu etler, deneyenler tarafından lezzetli olduğu ve gerçeğinden ayırt edilemediği yönünde olumlu görüşler alıyor. Her ne kadar insanlar kaynağını bildikleri etleri tercih ediyor olsa bile, gelecekte sentetik et önemli bir gıda alternatifi olabilir. Hem hayvan yetiştirmenin masraflarından kurtulma, hem hayvan kesiminde hassas etik noktalar, hem de ucuz ve besleyici gıda türlerinin dünyanın hızla artan gıda ihtiyacını karşılaması gibi konularda faydalı olması bekleniyor.

Memphis Meats kurucularından Uma Valeti, aldıkları yatırımla ilgili yaptığı açıklamada “Dünya çapında ete olan talep artıyor. İnsanlık et yemeyi sever, ayrıca geleneklerimiz ve zevklerimiz de bunu gösterir nitelikte. Biz insanların sevdikleri şeyleri yemelerini destekliyoruz. Ama günümüzdeki geleneksel et üretim yöntemleri çevre, hayvan ırkları ve insan sağlığı için büyük zorluklar içeriyor” diyor.

WorldWatch Enstitüsü’nün bir raporunda hayvan besiciliği endüstrisinin, dünya çapında her yıl atmosfere salınan sera gazlarının yüde 51’ine yakın oranından sorumlu olduğu belirtilmiş. Ayrıca hayvansal et üretimi yüzünden dünyanın verimli topraklarının ve temiz suyunun üçte biri kullanılmakta. Sentetik et konsepti bunların hepsinin önüne geçebilecek verimli (ama öncelikle ucuz) bir alternatif olarak kendini ispatlamak durumunda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.