btbilgi

1960’ların Sovyetler Birliği’nden kopup gelen bir teknoloji, günümüzdeki modern araçlar arasında tekrar yerini bulmaya çalışıyor. Güney Afrika’daki Rusya büyükelçiliğinden gönderilen bir Twitter mesajı, bu yöndeki hedefi ortaya koymuş durumda. 60’lardan kalma Ekranoplan fikri, Radar MMS isimli bir Ar-Ge firmasının tasarımı olan Chaika A-050 isimli araç ile tekrar denizlere dönüyor.

‘Ekranoplan’ ismi, aslında ‘Ground Effect Vehicle’ (GEV) denilen özel bir araç türüne Sovyetlerin zamanında verdiği isim. GEV teknolojisinde küçük kanatları olan bir araç göl, deniz veya okyanus gibi bir su kütlesi üzerinde çok hızlı ilerleyebiliyor. Aracın kanatları ve üzerinde ilerlediği yüzeyin arasındaki aerodinamik etkileşim, onu sudan çok az yükseltiyor ama tam anlamı ile havalanmıyor. Sovyetler Birliği’nde bu türden ilk yapılan araçlara genel olarak Ekranoplan denildiği için, hala tarih bu araç türünü bu isimle hatırlıyor.

Sovyetler Birliği’nde üretilen ilk Ekranoplan araçlara örnek olarak 550 tonluk dev ‘Caspian Sea Monster’, A-90 Orlyonok askeri taşıma aracı ve Lun sınıfı roket atış platformu gösterilebilir. Ama Radar MMS’in geliştirmekte olduğu Chaika A-050 askeri bir araç olmaktan çok, yenilikçi bir taşıma metodu olarak işe yarayacak gibi görünüyor. Firma şu anda orantılı modeller ile gerçek ortam testlerini tamamlamış durumda. İlk tam boyutlu prototipin 2-3 sene içinde denenmesi, aracın kendisinin ise 2020-2022 arasında göreve başlaması planlanmış.

Firmanın verdiği bilgiye göre Chaika A-050 Ekranoplan araç 54 ton ağırlığa ve 100 yolcu kapasitesine sahip olacak. 35 metrelik araç iki pilot tarafından idare edilecek, 9 tona kadar da yük taşıma kapasitesi mevcut. En önemli kullanım alanları olarak acil durumlarda sudan karaya malzeme taşıma, hızlı deniz taşımacılığı ve ekolojik gözlem operasyonları gösteriliyor.

Fakat aracın asıl yeteneğinin orduda ortaya çıkabileceğinden bahsedilmekte. Chaika A-050 su üzerinde saatte 360-450 kilometre hıza yükselebilecek. Ve yüzey tarayan radarların menzilinin altında ilerleyeceği için, gece yapılacak askeri operasyonlarda neredeyse görünmez ve farkedilmez bir taşıma opsiyonu olma ihtimali var. Bakalım tarihin tozlu sayfalarından çıkıp gelmiş Ekranoplan araçların akıbeti nasıl gelişecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.