btbilgi

Finansal işlemler dijitalin gücü ile hem çok kolaylaştı, hem de hızlandı. Tabi ki işin içinde internet bağlantısı olan her teknoloji gibi bankacılık işlemlerinin de yüksek güvenlik önlemleri ile korunması lazım. Bunu gerçekleştirebilmek için ING Bank akıllı telefon dijital şubesine giriş sağlayan Xtrong uygulamasını geliştirmiş. Bu mobil kimlik doğrulama uygulaması da Silikon Vadisi’nden FIDO sertifikası ile gelmiş ve kendini kanıtlamış durumda.

FIDO Alliance 2012’de kurulmuş, daha güvenli, kolay ve güçlü çevrimiçi kimlik doğrulamayı mümkün kılmak ve güvenlik saldırılarına karşı korunaklı hale getirebilmek için uygulamalara standartlar koyan uluslararası bir kuruluş. 250’den fazla üyesi bulunan FIDO konsorsiyumunda Google, Microsoft, Alibaba, PayPal ve Bank of America gibi farklı sektörlerden dünya devleri bulunmakta. 2017 başında Facebook’un da dahil olması ile birlikte bugün dünyada 3 milyardan fazla kullanıcı hesabı FIDO kimlik doğrulaması kullanabilir durumda. FIDO çözümü pazardaki mobil cihazların yüzde 80’ine hitap etmekte ve dünya çapında 300’den fazla FIDO sertifikalı ürün bulunmakta.

Türkiye’nin FIDO sertifikalı ilk mobil kimlik doğrulama uygulamasıFIDO standartlarını benimseyen şirketler müşterilerine daha güçlü kimlik doğrulama çözümleri sunabiliyor, şifrelere olan bağımlılıklarını azaltarak daha iyi bir müşteri deneyimi sağlıyor ve en önemlisi müşterilerini şifreleri hedef alan Phishing, MITM veya Replay saldırına karşı korunaklı bir hale getiriyor. ING İnovasyon Atölyesi Orange Lab ekibi tarafından tasarlanarak geliştirilen Xtrong mobil kimlik doğrulama ürünü de işte bu sertifikayı alarak Türkiye’deki ilk ve tek örnek haline gelmiş durumda.

ING Bank Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Şamlı, yeni ürüne ilişkin değerlendirmesinde, “Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığımız Xtrong mobil kimlik doğrulama ürünümüz, entegrasyon kolaylığı, sunduğu güvenlik çözümünün güçlülüğü ve müşteri deneyimine yansıması açısından fark yaratan özelliklere sahip. ING Bank Türkiye olarak, ING Grubu’nun inovasyon merkezi olma konusunda iddialı hedeflerimizin ne kadar gerçekçi olduğunu göstermesi açısından da çok önemli bir ürün. Sertifikasyona katılan her şirketin alması gereken VendorID değerinin, tüm ING ülkelerini kapsayacak şekilde tescilini sağlayarak bu ürünümüzün de ilerleyen dönemlerde ING dünyasına ihraç edilmesi için ilk adımı attık. Böyle küresel alanda başarılı olan bir ürünü ING Inovasyon Atölyesi’ndeki arkadaşlarımızla birlikte geliştirmiş olmaktan dolayı büyük gurur ve memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.