btbilgi

Bir dönem geleneksel kitapların yerini alacağız düşünülen e-kitap, son 2 senedeki performansı ile umut vaat etmiyor. E-kitapların ağaç kesimini azaltması ve daha ucuz fiyatlarla okuma oranlarını yükseltmesi düşünülmekteydi. Uzun süre çok da başarılı olmayan e-kitap okuyuculardan sonra Amazon’un Kindle ve Rakuten’in Kobo gibi başarılı okuyucu cihazlarının çıkması ile pazar epeyce büyümüştü. Fakat dünyanın en büyük e-kitap pazarına sahip ABD’deki yayınevleri şu aralar kan ağlıyor.

Forbes’un haberinde Amerikan Yayıncılar Derneği’nin (Association of American Publishers) açıkladığı 2017 ilk çeyrek kitap satışları raporuna yer verilmiş. 1.200 yayıncıdan toplanan verilerle oluşturulan yıllık raporda yılın ilk çeyreğinde e-kitap satışlarının yüzde 5,3 oranında düştüğü belirtilmiş. Haberde bu düşüşün tekrarlanarak gelmekte olduğundan bahsediliyor.

Derneğin 2016’nin ilk çeyreğindeki kitap satışları raporu da, 2015’in ilk çeyreğine göre e-ktiaplarda yüzde 21,8 oranında düşüş göstermiş. 2015’den 2016’ya yıllık toplam karşılaştırmada ise e-kitapların satışlarında yüzde 16,4 azalma saptanmış. Geçen seneki düşüşün çok moral bozucu olduğu ve bu sene satışların biraz da olsa toparlanma göstermesine bile yayıncıların sevinemedği ifade ediliyor.

İngiltere pazarında da durum benzer bir şekilde ilerlemekte. 2015’den 2016’ya e-kitap satışlarında yüzde 17  civrında düşme belirlenmiş. Halbuki iki pazarda da sesli kitap satışlarında ciddi artış var. Geçen seneki sesli kitap satışları ABD’de yüzde 29,2 ve İngiltere’de yüzde 28 artmış.

E-ktiaplara olan ilginin azalması konusunda sebepler ise çeşitli. Bir kısım kitapseverlerin artmakta olan e-kitap fiyatlarından şikayet ettiği veya dijital kitap kullanıcılarının akıllı telefonların ekranlarında kitap okumaktan memnun olmadığı gibi noktalar ön plana çıkartılıyor. İnsanların yanlarında farklı işler için farklı elektronik cihazlar taşımak istemeyişi ama telefon ekranlarının yapısı gereği kitap okumaya uygun olmadığı bir gerçek. Ama özellikle Amazon tarafından şişirilen dijital kitap balonunun artık sönmekte olduğu gibi bir başka durum da söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.