btbilgi

Şehirlerde yaşayanlar belki de çevrelerindeki ağaçlara, yeşilliklere hiç dikkat etmiyorlar. Pek önemsemediğimiz bu yeşil varlıklar, binlarda kapanıp kalmış biz insanların ayaklarına doğayı getiriyor ve havayı temizliyorlar. Kuşlara ve doğa döngüsüne yardımcı olan başka canlılara evsahipliği yapıyorlar. Parklarda yürürken, çimenlerde otururken gölgelerinden faydalanıyoruz, eğer varsa meyvelerini topluyoruz. Yani ağaç deyip geçmemek lazım.

Peki büyük bir şehirdeki ağaç oluşumunun maddi olarak da faydası olacğaını hiç düşündünüz mü? New York’daki Çevre Bilimleri ve Ağaçlandırma Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırma, karşımıza çok edici rakamlar çıkartıyor. İnsanlığın yaklaşık yüzde 10’unu barındıran dev şehirler, ağaçlar sayesinde yılda 505 milyon dolara varabilen rakamlarda hizmet alıyorlar.

Bu araştırmada her biri 10 milyondan fazla nüfusa sahip 10 şehir incelenmiş. Bunlar Pekin, Buenos Aires, Kahire, İstanbul, Londra, Los Angeles, Mexico City, Moskova, Mumbai ve Tokyo olarak listelenmiş. Bu şehirlerin toplamı yaklaşık 750 milyon insan ediyor. Araştırmacılar ağaç toplulukları sayesinde şehirlerde ne kadar hava temizlendiğini, yoğun yağmurlarda su tutma oranlarını, binaların ısınmasına/soğutulmasına ne kadar katkıda bulunduklarını ve karbondioksit toplanmasını hesaplamışlar.

10 dev şehirdeki ağaçların havadaki CO, NO2, SO2, PM10 ve PM2.5 mikro partiküllerini temizleyerek, yılda 482 milyon dolarlık hava temizleme hizmeti verdikleri ortaya çıkartılmış. Ayrıca yağmur sularının tutulması ve fazlasının kanalizasyona gitmesini engelledikleri için yılda 11 milyon dolarlık hizmet daha veriyorlar. Binaların ısınma ve soğumaların destek oldukları için 500 bin dolar civarında bir fatura daha çıkıyor. Son olarak karbondioksit toplama konusunda ise yılda 8 milyon dolarlık bir performans çıkartıyorlar.

Dev şehirler ağaç dikimini artırarak bu faydaları yüzde 85 oranında yükseltebilirler. Ama şehir planlamasında yeşile aktif olarak yer verilmesi, ağaçlandırılmış alanalrın azaltılmaması, aksine çoğaltılması gerekli. Ağaçlar bize tüm yukarıda sıralanan hizmetleri bedavaya vermeye hazırlar. Tek istedikleri yaşayacak bir alan ve zarar görmemek.

Araştırmanın bilimsel raporu ve sonuçları ‘Science Direct’ jurnalinde bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.