btbilgi

Elektrikli araç devrimi hız almaya başlıyor ve her ne kadar hala dikkat otmobillerin üzerindeyse de, diğer taşıma biçimleri de yerlerini bulmaya başlıyor. Daha önce elektrikli yük gemileri ve elektrikli uçaklardan bahsettik. Şimdi sıra, tamamlandıklarında dünyanın en büyük elektrikli gemi rekorunu kıracak olan elektrikli feribot projesinde.

İsveç’in HH Ferries Group firması ülkenin çeşitli noktalarında yolcu ve araç taşıma hizmeti vermekte. Firmanın en büyük feribotlarından ikisi, geçtiğimiz sene bir güncellemeye girdi. Taşımacılık alanında teknolojiler geliştiren ABB Group şirketinin üstlendiği proje sonunda ikisi de devasa birer elektrikli feribot olacaklar. Eskiden dizel motor kullanan bu araçlar artık temiz enerji ile beslenen, doğaya saygılı ve çevreye zararlı gazlar yaymayan birer öncü haline geliyorlar.

Feribotlar elektrikli dönüşüm için uygun bir araç. Genelde kısa mesafelerde taşıma yapıyorlar ve iskelelerde yolcu/araç indirip bindirirken epey süre duruyorlar. Bu sayede hem menzil, hem de şarj işi otomatik şekilde çözülmüş oluyor. HH Ferries Group’un dönüşüme sokulan iki feribotu ‘Tycho Brahe’ ve ‘Aurora’, Helsingborg (İsveç) ve Helsingör (Danimarka) arasında 4 kilometrelik bir yolu her günü gidip geliyor. Gemiler 238 metre uzunluğunda, 8 bin 414 ton ağırlığında ve yılda 7,4 milyon yolcu ile 1,9 milyon araç taşıyorlar.

Dünyanın en büyük elektrikli feribot gemileri göreve başlıyor

Electrek sitesinin verdiği bilgiye göre, ABB elektrikli feribot dönüşümünün sonlarına yaklaşıyor. Gemilere toplamda 4 MWh’lık batarya setleri kurulmakta. Bir gemiye her biri 6,5 kWh gücünde 640 batarya takılıyor. Ayrıca gemilere dönüştürücüler, soğutma sistemleri ve şarj kabloları da monte edilmekte. Aynı şekilde iskelelere de şarj istasyonları ve şarj bağlantı noktaları inşa ediliyor. Bataryalar yolcu ve araç boşaltım/alım sırasında hızlı şarj edilebilecek. Bataryalar gemilere 70 araba gücüne denk enerji sağlıyor.

Şarj sistemi tamamen otomatik ve feribot iskeleye yanaşıp demirlediği anda kendi kendine devreye giriyor. İskelenin iki ucundaki robot kollar geminin şarj kablolarını alıp bağlantı noktalarına takıyorlar. Sistem öyle güvenli tasarlanmış ki, İsveç’in her türlü zorlu hava koşullarında bile çalışabilecek. HH Ferries bu müthiş elektrikli feribot modellerini bu sene içinde kullanmaya başlamayı planlamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.