btbilgi

Veri merkezleri son yıllarda hem ülkemizde, hem de dünyada hızla gelişmekte. 2025 yılına gelindiğinde dünya çapındaki büyük şirketlerin çoğunun artık kendi sistem odalarına sahip olmayacağı öngörülüyor. Kurumsal çözümlerin yerelden, çok daha verimli olan bulut bilişim çözümlerine geçmesi yapılabilecek en tasarruflu operasyonlardan biri.

Synergy Research’ün bulut operatörleri ve hizmet sağlayıcıları gelirleri raporuna bakılırsa, 6 ana bulut hizmeti ve altyapısında yalnızca 2016 yılında ortalama yüzde 25’lik büyüme yaşandı. Bu büyümeyle birlikte tam 148 milyar dolarlık küresel bir piyasa sözkonusu. Şirketler artık kendi sunucularını kurup verilerini yerelde tutmak yerine, veri merkezleri ve bulutta duran bilişim çözümlerini tercih etmekte. Böylece bir yandan güvenlik sorunlarının önüne geçiliyor, bir diğer yandan da BT masraf kalemleri düşürülüyor.

Türkiye’deki veri merkezleri ve kurumsal bulut altyapısı konusunda bilgiyi ise Radore veriyor. Radore’ye göre Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 71’i bulut üzerinden herhangi bir çözüm kiralamaya sıcak bakıyor. Bu oranın 2014 yılında ise yüzde 30 seviyelerinde olduğu bilgisi de verilmekte. 2025 yılına gelindiğinde işletmelerin her beş uygulamadan dördünün buluta aktarılması sayılan öngörüler arasında. Sadece veri merkezleri değil, kurumsal bilgisayar kullanımı da buluta kayıyor. Araştırmalar 2025 yılında bilgisayar kullanımının en az yüzde 60’ının bulut tabanlı olacağı yönünde bulgular vermekte.

Veri merkezlerinin geleceğinde ise yapay zeka ve yenilenebilir enerji yatıyor. Veri merkezi iklimlendirme yönetiminde, ağ yönetiminde, kabin içindeki arızalarda ve felaket kurtarma sistemlerinin devreye girmesinde yapay zekânın çok daha aktif olarak kullanılması bekleniyor. Ayrıca kabin başına 50 kW’yi aşan bir enerji ihtiyacının doğacağı 2020’li yıllarda, güneş ve rüzgardan elde edilen temiz enerjinin veri merkezlerine aktarımı çok yaygın hale gelebilir. Yakın gelecek için bir diğer tahmin ise veri merkezlerinde ‘free cooling’ ve sıvı soğutma sistemlerinin de kullanılma ihtimalinin yükseleceği yönünde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.