btbilgi

Üç boyutlu yazıcılar epey zamandır konuşma konusu. Herkesin ilgisini çekmekle beraber, hala her eve girmelerinin önünde önemli iki engel var. Birincisi çok da ucuz olmayan fiyatları. Eğer derdiniz sırf küçük oyuncaklar üretmekse uygun fiyatlı bir şey alabilirsiniz. Ama ciddi bir şeyler yapmak istiyorsanız yüklü bir parayı gözden çıkarmalısınız. İkincisi ise hala biraz mühendislik kokuyor olmaları. MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) bir ekip Robogami projesi ile bu teknolojiyi uzman olmayan daha çok insana yaymak niyetinde.

MIT’nın Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan (CSAIL) çıkan Robogami, üç boyutlu yazıcılar ve robotlar gibi iki fütüristik konsepti birleştiriyor. Ürettikleri ‘İnteraktif Robogami’ yazılımı sayesinde herkes kolayca modüler robotlar basabilecek. Bu yazılım kullanıcıya sadece fikir üretme ve konsept tasarlama işini bırakıyor. Kalan herşeyi kendi ayarlıyor: 3D baskı dosyaları, yazılım, elektronik kablolama şemaları gibi.

Robogami yazılımı kullanıcılara çok çeşitli gövde tipleri, tekerlek veya bacak tipleri ve çeşitli uzantılar arasından seçim yaptırıyor. Eğer ortaya çıkan tasarım teknik olarak ciddi bir sorun taşımıyorsa, ilk denemede devrilip düşmeyecekse yazılım tasarımı onaylıyor. Yani üç boyutlu yazıcıdan çıkan parçaları birleştirdiğinizde, küçük robotunuz aynı hayal ettiğiniz gibi işlev görecek. Herhangi bir can sıkıcı süprize yer yok.

Robot yazıcıdan dümdüz bir tabaka halinde basılıp çıkıyor. Siz de aynı origami kağıt katlama sanatındaki gibi eğip bükerek robotunuzu inşa ediyorsunuz. Gerekli motor veya elektrik aksamını da taktığınızda robot hazır oluyor. MIT araştımacıları bu sistem sayesinde bir robotun tasarımdan ilk denemeye kadar birkaç saatte üretilebileceğini ifade ediyorlar. Sistem daha önce hiç üç boyutlu yazıcı deneyimi olmayan kişiler ile test edilmiş. Denekler 10 dakikalık eğitimden sonra kendi ilginç robotlarını tasarlamaya başlamışlar.

3D yazıcıdan çıkan origami esintili robotlar: Robogami

Geçri Robogami sisteminin piyasaya bir ürün olarak sunulması için biraz daha bekleyeceğiz. MIT ekibi sistemi aslında ücretsiz şekilde dağıtmayı hayal ediyorlar. Ama bunun için yazılımın eksiklerinin tamamlanması ve belli yerlerde geliştirmeler gerekiyor. Tabi bunların hepsinin yapılabilmesi için de bir miktar maddi destek.

Projenin araştıma notlarını ‘The International Journal of Robotics Research’ jurnalinde bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.