btbilgi

Online satışın lideri Amazon, ABD gıda pazarındaki önemli oyunculardan biri olan Whole Foods’u 13,7 milyar dolara satın aldığından beri perakende pazarında taşlar yerinden oynuyor. Hiç tahmin etmeyeceğiniz oyuncular beraber çalışmaya ve perakendedeki kutuplaşmayı artırmaya başladılar. Bunun en son örneği bir diğer dev ABD’li perakendeci Walmart ve özel taksi servisi Uber’in beraberliği oldu. Uber taksileri Walmart için müşterilere gıda paketi teslimatı yapmaya başladı.

Türkiye’de de Migros’da benzerini gördüğümüz online gıda alışverişi ve eve teslimat Walmart için henüz daha yeni bir servis. İlk denemelerini Haziran 2016’da başladıkları serviste, müşteriler gıda alışverişlerini online siteden kolayca yapıyorlar ve Walmart’ın kamyonları da ekstra 10 dolarlık ücretle paketleri ulaştırıyor. Ayrıca paketin eve getirilmesini istiyorlarsa, müşteriler en azından 30 dolarlık alışveriş yapmalılar.

Walmart ve Uber, Amazon’a karşı lojistik güç birliğinde

Uber’in bu işe girişmesi ise daha yeni bir gelişme. Walmart’ın yeni test alanları Dallas’da 8 ve Orlando’da 4 mağaza bu teste katılıyor. Eğer paketiniz Uber aracılığı ile size ulaştırılacaksa bundan haberdar oluyorsunuz. Özel taksi servisi firması için ise bu hizmet zaten UberRUSH formunda sunulmaktaydı. Uber için yolcu veya paket taşımanın pek bir farkı yok. Nihayetinde paket taşıma kısmı bizde uzun zamandır kullanılan motorlu kuryelere denk bir servis.

Walmart ise Uber için yeni bir müşteri sayılabilir. Walmart online alışveriş yapan müşterilerden eve teslimat için 10 dolar alıyor ama bunun ne kadarının Uber’e verildiği konusunda bir bilgi yok. Ayrıca TechCrunch’ın verdiği bilgiye göre bu servisin ne kadar başarılı olduğu, kaç teslimat yapıldığı veya kaç müşteriye ulaşıldığı gibi istatistikler de henüz paylaşılmamış. Fakat Walmart geçen üç aylık mali raporunda online alışveriş oranlarının yüzde 60 kadar arttığını belirtmiş. Bu da işlerin iyiye gittiğine bir işaret olarak sayılabilir.

Eğer Amazon da yakın gelcekte benzer bir modeli Lyft veya Flywheel ile benzer bir servis sunmaya başlarsa, Walmart’ın doğru yolda olduğu anlaşılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.