btbilgi

Daha önce tarımda yenilikçi yaklaşımlardan bahsettiğimiz bir yazıda, alternatif bir protein kaynağı olarak çeşitli böceklerin kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Böcek yemek her ne kadar bazı Güney Asya ülkelerine normal olsa bile, Batı taraflarında pek de ilgi gördüğü söylenemez. Peki bu çok ucuz, kolay üretilen ve besleyici gıda kaynağını başıboş mı bırakacağız? Tabi ki hayır. Eğer insanlara yedirmekte sorun çekiyorsak bile, hayvanların larva yemekle ilgili hiçbir itirazları yok.

İngiltere kökenli yeni bir startup olan Entocycle da, işte hayvanların bu yemek ayırt etmeme özelliğinden faydalanmayı planlıyor. Firmanın hayvan yemi olarak önerdiği birinci sıradaki ürün, kara sinek türlerinden ‘Hermetia illucens’in larva formu. Bu sinek türünün larvası her türlü organik atığı bileşenlerine çözüp, kendini beslemek için kullanabiliyor. Ayrıca çözünen organik atıkların bir kısmı da toprağa geri karışıp daha zengin hale getiriyor. Bu larvalar her türlü evsel organik atığın yokedilmesi için kullanılabilir. Sadece ev atıkları değil, tarımsal organik atıkları da elden geçirebiliyorlar.

Entocycle firmasının CEO’su Keiran Olivares Whitaker, amaçlarının hızla tükenmekte olan doğal kaynakların sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak olduğunu açıklıyor. Digital Trends sitesine yaptığı açıklamada Whitaker “60 yıldaın uzun bir süredir insanlık yağmur ormanlarını ve okyanusları beslenmek için kullandı. Bu yüzden son 40 yılda tüm denilerdeki balık nüfusunun yüzde 50 kadarı ya tükendi veya yokolma tehlikesi altında. Her yıl tarım alanı açmak için 4 milyon hektar orman alanı yokediliyor. Hayvanların ise özel besinlere ihtiyaçları yok. Onları aynı doğada olduğu gibi böceklerle kolayca besleyebiliriz” diyor.

Kara asker sineği larvasının yetiştirilmesi tüm diğer alternatif protein kaynaklarından daha kolay. Benzer bir protein kaynağı olan cırcır böceklerini tavuk yemi veya unla beslemek gerekli. Ama larva her türlü organik kalıntıyı tüketebiliyor. Karşılığında hayvan yemi veya gerekirse gübre olarak bile kullanılabiliyorlar. Ayrıca bu türün larvası hastalık da taşımadığı için ekstra güvenli sayılabilir. Entocycle da bu çok doğal süreci yeni teknolojiler ile kontrol altına alarak verimi yükseltmenin yollarını arıyor.

Geleceğin protein bombası ideal hayvan yemi: Larva

Firma şimdilik larvaları hayvanlara yedirme üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ama Whitaker gelecekte insan besini olarak da larva kullanımını göz ardı etmediklerini ifade ediyor. Asıl sorun insanlara böcek yemeyi kabul ettirebilmek. Bu da karşılarındaki en büyük engel olarak durmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.