btbilgi

Çalışan ile şirket arasındaki güven miktarı, o kişinin o işte uzun yıllar kalmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri. Çalışanların iş yerine güvende ve rahat olduklarını hissetmeleri, onlara yapılan yatırımların fazlasıyla geri dönmesini sağlayabiliyor. Yani çalışan deneyimi, şirketin kaderini etkileyebiliyor. Buna şirketlerde güven kültürü denilmekte.

Uluslararası iş ortamı danışmanlığı firması Great Place To Work, bu konuda bir araştırma yapmış. Buna göre çalışanlarının potansiyellerini ortaya çıkarmayan ve yüksek güven kültürü ekosistemine sahip olmayan firmaların işi zor. Bu tür şirketlerde çalışanların işten ayrılma oranları yüzde 50’yi buluyor. Yüksek güven kültürü çatısı altında çalışmalarına devam eden şirketlerde ise çalışanların işten ayrılma oranları yüzde 50 oranında azalmakta.

Bu durum şirketlere direk işgücü kaybı ve maddi kayıp olarak geri dönüyor. Araştırmaların sonuçlarına göre, ABD’deki çalışanların işten ayrılma oranlarının kurumlara maliyeti 550 milyar dolar. Bu yaklaşımın uzun dönemli sonuçları da var. Yine ABD firmalarından örnek verilmiş. Yüksek güven kültürüne sahip şirketler, rakiplerinden yaklaşık 3 puan daha yüksek müşteri memnuniyeti derecelendirmesine sahip oluyorlar. Yani mutlu ve güvende bir çalışan, müşteriyi de mutlu ediyor. Çalışanlar güven düzeyi yüksek işyerlerinde olduklarını hissettiklerinde, işlerini 3 kat daha fazla severek yapıyorlar.

Çalışanlarda güven kültürü kavramı yükseliyor, işten ayrılmalar düşüyor

Araştırmalarda güven kültürü üzerine kurulmuş bir şirketin nasıl anlaşılacağı da aktarılmış. Fortune 100 En iyi İşveren şirketlerindeki çalışanların yüzde 93’ü şirketlerinden başkalarına gururla bahsediyor. Türkiye’nin en iyi işverenleri araştırmasına katılan şirketlerde ise bu oran yüzde 84.

Great Place to Work şirketlerin neden yüksek güven kültürü oluşturmaları gerektiğini ve bu yapının avantajlarını herkese aktarmaya çalışıyor. Aşağıdaki 9 madde ile özetlenebilir:

  • Herkes için mükemmel bir iş yeri kültürü oluşturmak
  • Çalışanların performansını artırmak
  • Çalışan bağlılığını yükseltmek
  • Yenilikçi bir atmosfer oluşturmak
  • Çevik ve hızlı operasyon gücüne sahip olmak
  • Müşterilerin mutlu olmasını sağlamak
  • Çalışanların işten ayrılmalarını azaltmak
  • Marka sadakati oluşturmak
  • Marka elçileri yetiştirmek
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.