btbilgi

İngiltere’de başlatılan Go Ultra Low kampanyası, özel sektöre sesleniyor ve otomobil filolarını elektrikliye çevirme çağrısı yapıyor. Başladığından beri toplamda 100’den fazla İngiliz firması bu çağrıya kulak vermiş durumda. Listeye eklenenlerin arasında sadece Microsoft UK gibi büyük şirketlerin dışında üniversiteler, havaalanı idareleri, itfaiyeler ve şehir yönetimleri de bulunmakta.

Go Ultra Low kampanyası sayesinde kurumlar kendilerine belli tarihlere kadar belli hedefler koyuyorlar. Bu hedeflerin en ulaşılabilir olanı 2020’ye kadar araç filolarının yüzde 5’ini elektrikli otomobillerden oluşturmak. Clean Technica’ya göre kampanyaya imza atan çoğu kurum bunun ötesine geçmek için planlar yapıyor.

Mesela İngiltere’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından Santander UK 1.400 araçlık bir filoya sahip. Şu anda 57 elektrikli otomobilleri var, ama 2020’ye kadar bu rakamı toplamın yüzde 10’u seviyesine çıkartmak niyetinde. Oxford Şehir Konseyi de 2020’ye kadar araçlarının yüzde 7’sini elektrikli yapmak istiyor. Katılımcı kurumlar bu şekilde hem elektrikli otomobiller hakkındaki önyargıları kırmak, hem de ülkenin hava kalitesinin yükselmesine katkıda bulunmak niyetindeler.

100 İngiliz firmasından elektrikli arabalara destek: Go Ultra Low
Kaynak: Go Ultra Low / Adam Lawrence/Creative Arms

Go Ultra Low kampanyasının kurucularından Poppy Welch yaptığı açıklamada, “İngiliz Hükümeti 2040 yılında satışa çıkan her aracın ultra düşük emisyonlu olmasını talep ediyor. Özel sektörün üzerine bu hedefi yakalamak için çok büyük bir sorumluluk düşüyor” diyor. İngiltere Endüstri ve İklim Değişikliği Bakanı Claire Perry ise bu konuda “İngiltere dünya çapında iklim değişikliği sorunları konusunda sorumluluk alan en başarılı üçüncü ülke konumunda. Bir yandan yenilikçi temiz enerji teknolojilerine yatırım yapıyoruz, bir yandan da yeni iddialı ‘Endüstriyel Strateji’ yaklaşımımız ile düşük karbon ekonomisine geçiş yapmaya hedefliyoruz. Hükümetimiz teşvikler ve indirimler yolu ile düşük emisyonlu araçlara geçişi desteklemektedir. Bu geçiş hem işiniz, hem hava temizliği, hem de ürettiğimiz sera gazlarını azaltmak bakımından çok faydalı olacaktır” açıklamasını yapmış.

Go Ultra Low kampanyası dahilinde sunulan raporların birinde bir anket sonucu açıklanmış. Kasım 2016’da yapılan bu ankette, ülke çapında 700 bin çalışan eğer şirketleri fırsat verirse işlerinde bir elektrikli otomobil kullanmaya hazır oluklarını belirtmiş. Araştırma sonucunda ise İngiliz şirketlerinin sadece yüzde 25’inin çalışanlarına bir elektrikli otomobil opsiyonu sunabildiği ortaya çıkmış. Bir başka raporda ise 2027 yılında sokaktaki araçların büyük kısmının elektrikli olacağı öngörüsü yapılmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.