btbilgi

Temiz enerji konusunda her ülke, her kurum ve her endüstri üzerine düşeni yapmaktan sorumlu. Sorumluluğunu en iyi bilenlerden biri de Hollanda Ulusal Demiryolları kurumu ve Hollanda havalimanları birliği. Hollanda Ulusal Demiryolları 1 Ocak 2017’de yaptığı açıklama ile bundan böyle tükettiği tüm enerjiyi kendi kurduğu rüzgar santrallerinden sağlayacağını açıklamıştı. Günde 600 bin yolcu taşıyan demiryolları kuruluşu, yılda 1,2 milyar kWh’lik temiz elektrik üretiyor. Bu da Amsterdam şehrinin tüm tüketimine denk.

Sırada da Hollanda havalimanları var. Ülkenin tüm havaalanlarını işleten Royal Schiphol Group, yeni bir duyuru ile 1 Ocak 2018’den itibaren tamamen rüzgar enerjisine geçeceğini belirtti. Buna sadece ülkenin ana havalimanı olan Amsterdam Schipol değil, grubun işlettiği Rotterdam The Hague, Eindhoven ve Lelystad havaalanları da dahil. Tüm bu havaalanları 2016’da toplam 70 milyon yolcu ve 1,7 milyon ton kargo taşımacılığı gerçekleştirmiş durumda.

Hollanda havalimanları yüzde 100 rüzgar enerjisi ile beslenecek

Royal Schiphol Group tüketeceği temiz elektriği Enerco firması üzerinden satın alacak. Enerco ile yapılan anlaşmaya göre 15 yıl boyunca yılda 200 milyon kWh’lik enerji sağlanacak. Bu da yaklaşık 60 bin Hollanda evinin tükettiği elektriğe denk. İlk aşamada bu enerjinin büyük kısmı şu anda varolan rüzgar santrallerinden gelecek. Ama 2020’ye kadar yapılacak santral yatırımları ile, enerjinin tümünün yeni nesil rüzgar santrallerinden elde edilmesi planlanmış.

Böylece ülkenin rüzgar enerjisine olan yakın gelecek yatırımlarının da garantilenmesi sağlanıyor. Ayrıca aynı Hollanda Ulusal Demiryolları’nın temiz enerjyi tüm halkla ilişkiler operasyonlarında ön plana çıkardığı gibi, bundan böyle havalimanları da aynı şekilde daha olumlu ve çevre dostu bir imaja sahip olacaklar. Bu arada da doğanın korunmasına katkıda bulunup, fosil yakıt kaynaklarının azalmasını sağlamış oluyorlar. Her şekilde insanlık kazandı denilebiir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.