btbilgi

Ay tutulmasının yaşandığı bu hafta, gezegen tarafından önemli bir olay daha oldu. Mobil işletim sistemi Android’in 8.0 sürümü olan Android Oreo dağıtıma girdi. Aylar süren bekleyişten sonra nihayet Android mobil telefon sahipleri bu gelişmiş özelliklere sahip sürüme sahip olabilecekler. 8.0 sürümü İlk başka Google’ın kendi telefonları olan  Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel XL ve Pixel C’de aktive olacak. Diğer akıllı telefon markaları ise yeni sürümü kademeli olarak kullanıcılarına dağıtacaklar.

Peki Android Oreo 8.0 sürümünde ne yenilikler var? Aşağıdaki şekilde özetleyelim:

Görünüm ve arayüz

İlk bakışta Oreo bir önceki sürüm olan 7.1.2 Nougat’dan çok farklı durmuyor. Ama durum çubuğunun daha net, daha temiz olduğunu hemen farkedebilirsiniz. Bazı ikonlar artık daha büyük ve daha kolay tıklanabilir durumda. Ayarlar menüsü bakımdan geçmiş ve daha az seçenekle alt bölümlere ayrılmış. Android Oreo’da 50 yeniden tasarlanmış emoji bulunuyor. Ayrıca artık Emoji 5.0 Unicode standartındaki tüm ikonlar destekleniyor.

PIP modu ve gelişmiş çoklu pencere

En önemli yeni özelliklerden biri PIP (picture-in-picture) modu. BU mod iki app’ı içiçe pencerelerde görmenizi ve hızlı geçiş yapmanızı sağlıyor. Mesela bir yandan e-postanıza bakarken, bir yandan küçük bir pencerede video izleyebilirsiniz. Bu özelliği hangi uygulamaların kullanacağına karar vermeniz lazım. Onu da Ayarlar altından uyarılar bölümüne gidip gelişmiş sekmesinden seçebilirsiniz.

Çoklu pencere seçeneği de elden geçmiş. Artık çoklu pencerede bir uygulama açıp ana sayfaya geri dönerseniz, en tepede açık kalan uygulamanın ucunu görebilirsiniz. Siyaf çizgiden aşağıya kaydırıp çoklu penceredekileri tekrar merkeze getirebilirsiniz.

Yeni kamera uygulaması

Android Oreo içinde bir de yenilenmiş kamera uygulaması var. Yeni Google Camera özellikle Nexus ve Pixel serisi cihazlar için tasarlanmış. Bu uygulamada ekrana çift tıklayıp hızlı zum yapabilir, deklanşör butonunun yanındaki ikonlarla video ve foto modları arasında hızlıca geçebilirsiniz.

Yenilenmiş uyarılar

Yeni sürümde uygulama ikonlarının üzerinde uyarı noktacıklarını görebilirsiniz. Bunlar o uygulamada yeni bir şey olduğuna işaret ediyor olacak. Yeni bir e-posta veya mesaj gibi. iPhone uygulama ikonlarındaki uyarı sayısını gösteren minik yuvarlaklara benzeyen bir özellik olarak dikkat çekiyor. İkonun kendisini basılı tutarsanız, açmadan ne uyarısı olduğunu kolayca görebilirsiniz.

Acil olmayan uyarılar için ise Android Oreo bekletme ve daha sonra tekrar uyarı verme özelliği barındırıyor. Bazı devamlı veya kalıcı uyarılar geciktirilemiyor. Ayrıca uygulama geliştiriciler yeni sürümdeki uyarı seçeneklerinin de artmış olduğunu görecekler.

Uyarı kanalları

Oreo’da uyarılar farklı kanallara ayrılabiliyor. Mesela bir havayolu uygulaması bir kanalda önemli duyurularını, diğer kanalda indirimleri sunuyor olabilir. Yeni sürümde hangi kanalın nasıl tepki vermesini istediğinizi siz belirleyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar altında uyarılar bölümüne gidip seçtiğiniz uygulamanın alt sayfasından seçim yapmanız gerekli. Henüz geliştiriciler bu özelliği aktif olarak kullanmadıkları için uyarı kanallarını şimdilik göremeyebilirsiniz.

Uyarı kanalları ‘Önemli Uyarılar’ (navigasyon uyarıları gibi), ‘Kişiden Kişiye’ (mesajlaşma uygulamalarının uyarıları), ‘Bu Arada’ (hava durumu veya trafik gibi acil olmayanlar) ve ‘Genel’ (diğer kategorilerie girmeyen uyarı türleri) olmak üzere farklı kategorilerde olabiliyor.

Google Play Protect

Android Oreo indirdiğiniz her uygulamayı virüslere karşı tarayacak ve şüpheli gördüğü hareketleri size rapor edecek. ‘Cihazımı Bul’ özelliği ile akıllı telefonunuz çalınırsa uzaktan kilitleyebilecek veya komple silebileceksiniz. Güvenli web gezintisi için de gezsdiğiniz web sitelerindeki zararlı kodları tarayan Chrome uyarıları geliyor.

İşletim sisteminin geliştirici moduna yanlışlıkla girip bir şeyleri bozmamanız için buraya da önlemler getirilmiş. Artık geliştirici moduna PIN veya şifre ile girmeniz mümkün. Diğer yenilikler arasında uygulamaların kilit ekranını izinsiz ele geçirememesi, şifre değiştirmek için yönetici modunu kullanamamaları ve geliştircilerin sizi takip için Android ID’ye ulaşamamaları gibi konular var.

Daha hızlı güncellemeler

Project Treble ismindeki progoram sayesinde, artık Google dışındaki akıllı telefon markaları kendi cihazlarına özgü güncellemeleri daha hızlı şekilde kullanıcılarına sunabilecekler. Yenilenmiş işletim sistemi altyapısı sayesinde siz güncellemelerde bir fark göremeyeceksiniz, fakat üreticiler gerekli değişiklikleri daha çabuk yapacakları için size de yenilikler daha kısa sürede yansıyacak.

Sistem arayüz ayarları

Android Oreo ile gelen bir diğer yenilik sistem arayüzünde bazı çeyleri seçebilmeniz olmuş. Artık kilit ekranına özellleştirilmiş kısayollar koymak mümkün. Ayrıca Chrome tablarına da kısayollar ekleyebiliyorsunuz. Bu özelliğe uyarılar barındaki Ayarlar ikonuna uzun basıp, genişleyen menüden erişebilirsiniz.

Dosyalar uygulaması ve zil sesi seçimi

Android’in dosya yöneticisinde gelişmeler var. Artık Dosyalar isimli yeni bir uygulama bulacaksınız. Ayrıca bunun bir etkisi olarak zil sesi seçmede de yenilik olmuş. Bundan böyle Ayarlar altındaki zil sesleri menüsünün en altından istediğiniz herhangi bir ses veya müzik dosyasını listye ekleme fırsatını olacak. Daha önce bunun için üçüncü parti br uygulama kullanmak gerekliydi.

Daha başarılı batarya ömrü ve performans

Oreo eski sürümlere göre hem daha hızlı, hem de daha az enerji harcıyor. Google’a göre Pixel akıllı telefonda Oreo eski sürüm Nougat’dan iki kat hızlı açılıyor. Yeni batarya kullanım politikaları arasında ön planda olmayan uygulamaların cihaz kaynaklarını bloklamasının engellenmesi ve lokasyon servislerinin batarya ömründen fazla yemesinin takibi gibi noktalar var.

Batarya ayarları altında en çok enerji harcayan uygulamaları görüp kapatma imkanı bulunuyor. Cihazınızın kullanım ömrü ile batarya kullanımını karşılaştıracak bir istatistik tablo ve arka planda çalışan uygulamaların enerji ayarları gibi yenilikler de geliyor.

Otomatik metin doldurma ve akıllı metin seçimi

Bundan böyle bir şifre uygulaması kullanarak istediğiniz her web formuna otomatik doldurtma yapabileceksiniz. Böylece tüm programlar ve web servisleri için kullanıcı isimleri, şifreler, adresler gibi bilgiler daha hızlı yapıştırılacak.

Android Oreo’nun kopyala/yapıştır özelliği de genişlemiş. Mesela artık metin seçtiğinizde Paylaş ve Yapıştır ikonları da bulunuyor. Oreo isimleri, adresleri, web adreslerini ve telefon numaralarını otomatik tanıyabiliyor. Web sitelerinde bir telefon numarasına bastığınızda otomatik olarak telefon edecek.

Animasyonlar ve adaptif ikonlar

Android mobil işletim sistemi bir süredir takılan geçiş animasyonları ve kaydırması ile eleştiriliyordu. Geliştiriciler için hazırlanan yeni adaptif ikonlar bu sorunların önüne geçmeyi hedefliyor. Otomatik eklenen çerçeveler, zumlama efektleri ve gölgeler ile artık her şey göz okşayıcı şekilde gözükecek. İkonalra yeni fizik bazlı animasyonlar da ekleniyor. Zıplama ve kıpırdanma gibi gerçekçi ikon hareketleri eskisine göre daha kolay eklenebiliyor.

Burada bahsedilecek bir başka gelişme ise uygulamaların daha renkli ve canlı durmasını sağlayacak yenilenmiş geniş yelpaede renk skalası desteği. Geliştiriciler artık AdobeRGB veya Pro Photo RGB gibi profesyonel setler üzerinden renk ayarları yapabilecek.

Yüksek kalitede Bluetooth ses

Android Oreo artık Sony’nin LDAC kablosuz formatını destekliyor, bu da 990kbps hızında üç katı hızlı veri aktarımı sağlıyor. Bir diğer hızlı Bluetooth formatı olan AptX de yakında gelecek ekler arasında. Qualcomm’un en yeni işlemcileri bu formatı da destekliyor, yani yeni alacağınız bir telefonda en kaliteli kablosuz kulaklıklarla ses kalitesinde gözle görülür değişim yaşayacaksınız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.