btbilgi

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) denildiğinde hepsi birbiri ile ve bulut merkezleri ile konşabilen irili ufaklı bir sürü cihaz aklımıza geliyor. En küçük sensörlerden akıllı ev takip sistemlerine kadar bu listeye tonla ürün girebilir. Bu cihazların çok önemli iki ihtiyacı var, enerji ve internet bağlantısı. İşte bağlantı kısmını yenilikçi yöntemlerle gerçekleştirmeye uğraşan Turkcell, 4.5G Dar Bant (NB-IoT) desteğini Türkiye’de ilk veren operatör oldu.

4.5G Dar Bant teknolojisinin birçok faydası var. Mesela akıllı şehirlerde yaygın olarak kullanılanve çevresel değerleri devamlı ölçen sensörler, bu altyapının sağladığı düşük gecikme süreleriyle ölçüm sonuçlarını sürekli ana platforma aktarabilir. Sensörlerden gelip 4.5G şebekesi ile bulut sunucular üzerine iletilen veriler, büyük veri analizi ile anlamlı ve faydalı bilgilere dönüşerek sürdürülebilir şehir ortamının sağlanmasına katkı sağlayacak.

Bir başka örnek de otopark sorunu olan kalabalık şehirlerden verilebilir. Otopark alanların kurulan hızlı iletişim kuran sensörler ile otoparklarda önceden yer rezerve edilerek, kullanıcıların zamandan ve yakıttan tasarruf etmesi mümkün. Bir diğer örnek de şehir temizlik servislerinden. Çöp konteynerlerine yerleştirilecek sensörler, doluluk oranına göre merkeze bilgi veriyor ve çöp toplama operasyonları optimize ediliyor. Yine 4.5G Dar Bant erişiminden faydalanacak bir diğer altyapı da su ve doğalgaz dağıtımı. İnternet erişimi olan akıllı sayaçlarla evlerdeki su ve gaz tüketiminin uzaktan takibi çok daha kolaylaşıyor.

4.5G altyapısına yatırım yapmaya devam eden Turkcell, bu altyapıyı enerjiden sağlığa, lojistikten eğitime kadar birçok sektörün faydasına açmakta. Konu ile ilgili olarak Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin şu açıklamayı yaptı: “4.5G’nin devreye girmesiyle birlikte yeni teknolojilerin de hızla hayatımıza girdiğini görüyoruz. Bu yeni teknolojilerin en önemlilerinden biri de Dar Bant – Nesnelerin İnterneti (NarrowBand-IoT). Akıllı şehir uygulamalarının yanı sıra birçok sektörde yenilikçi çözümleri mümkün kılacak olan Dar Bant – Nesnelerin İnterneti ile yakın gelecekte milyarlarca cihaz birbirleriyle haberleşecek. Hatta 2025 yılında bu teknolojinin yaratacağı ekonomik değerin 3 trilyon doları aşması bekleniyor. Böylesine büyük bir hacim yaratacak teknolojiyi sunmanız için çok güçlü bir 4.5G altyapısına sahip olmanız gerekli. Türkiye’de, rakiplerimizden farklı olarak 4.5G’de sahip olduğumuz frekansların sağladığı avantaj ve geniş kapsamımız sayesinde Dar Bant – Nesnelerin İnterneti teknolojisinde de en iyi hizmeti biz sunuyoruz. Türkiye’nin Turkcell’i olarak ülkemizi en yeni teknolojilerle buluşturmak sürekli araştırma ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz”.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.