btbilgi

Dünya nüfusu seneler geçtikçe artıyor ve bu gidişle yavaşlayacak gibi de değil. Aşırı nüfus gezegenin sınırlı kaynaklarını hızla tüketmeye devam ettiği gibi, yayılmacılık yüzünden doğayı da yokediyoruz. Bu sene açıklanan bir rapora bakılırsa dünya nüfusu her sene optimal kaynakların 1,7 katını tüketiyor. 2050’ye vardığımızda durum çok daha kötye gidecek, çünkü bu yeşil gezegen üzerinde 9,8 milyar insan yaşıyor olacak.

Dünya Nüfus Referans Kurumu’nun (Population Reference Bureau) sunduğu “2017 Dünya Nüfusu Verileri” araştırması bu rakamı öngörmekte. 2050 yılında 9,8 milyar insan demek, şu anda tahmin edilen 7,5 milyar insandan yüzde 31 daha fazla demek. Afrika’nın nüfusunun 2050’de 2,6 milyar olacağı tahmin edilmekte. Bu da şu andakinden yüzde 57 daha çok insan anlamına geliyor. Asya kıtasındaki nüfus 5,2 milyar kişiye, Amerika kıtalardaki nüfus ise 1,2 milyar kişiye (şu anda 1 milyar) yükselecek.

Peki 2050’de dünyanın en kalabalık ülkesi hangisi olacak? Çin diyenler yanılmış olabilir. Raporda Hindistan’ın 2050’de 1,7 milyarlık tahmini nüfus ile Çin’i geçmesi bekleniyor. Hindistan’ın şu andaki nüfusu 1,35 milyar. Bu ülkenin gelecek 33 yılda dünyanın en hızlı artan nüfus rekorunu kırması gayet mümkün görülmekte. Bunların hepsinin ötesinde, Avrupa kıtasında şaşırtıcı şekilde nüfus düşmesi bekleniyor, şu andaki 745 milyondan 736 milyon kişiye. Bu da yaşlı nüfusun artması ve genç nüfusun azalmaya başlaması trendlerinin etkisi olarak görülmekte.

Aşırı nüfus dünyayı zorluyor: 2050’de 9,8 milyar kişi

Bazı kötümser uzmanlar aşırı nüfus konularında iç açıcı olmayan açıklamalar yapıyorlar. Ünlü İngiliz doğabilimci ve yayıncı Sör David Attenborough, insanlığın bu gezegendeki en tehlikeli salgın hastalık olduğunu düşündüğünü defalarca söyledi. Yine dünyaca ünlü fizikçi Profesör Stephen Hawking ise böyle gidersek Dünya’nın 100 senelik ömrü kaldığını ve başka gezegenlere bir an önce yerleşmemiz gerektiğini ısrarla savunuyor. Vizyoner girişimci Elon Musk da aşırı nüfus konusunda olumsuz görüş bildiren etkili isimlerden biri.

Aşırı nüfus konusu çok hassas, nasıl çözülmesi gerektiği pek iyi bilinmeyen ciddi bir konu. İnsan sağlığı ilaçlar ve yaşam biçimlerindeki değişmeler ile uzuyor, çocuk ölümlerinin minimuma indirgenmesi için medikal çalışmalar yapılıyor, şehirlerin daha fazla insan kaldırabilmesi için yenilenmeleri sözkonusu. Dikey tarım ve genetik düzenlemeler gibi yenilikçi yöntemlerin hepsi daha iyi ve daha uzun insan yaşamı için birer araç. Ama acaba sonsuza dek yaşamak gerekli mi? Gezegen bu kadar insanı daha ne kadar kaldırabilecek?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.