btbilgi

Spor ve teknoloji en iyibirleştiren markalardan Nike, Filipinler’de çok ilginç bir tesisi devreye soktu. Teknolojik bir koşu pistine sahip bu tesis, ‘Dünyanın ilk tam boyda LED koşu parkuru’ olarak lanse ediliyor. Filipinler’in başkenti Manila’nın ortasında 100 metre uzunluğunda bir bina bloğunu kaplayan tesis, 200 metrelik bir parkur içeriyor. Parkurun kenarı ise boydan boya LED ekranlarla kaplanmış.

Nike dünyanın ilk LED ekranlı koşu parkurunu yaptı

‘Sınırsız Stadyum’ da denilen bu tesisin konsepti BBH Singapore ajansı tarafından gerçekleştirilmiş. Tesis klasik Nike koşu ayakkabılarından LunarEpic’in tabanından birebir esinlenilerek tasarlanmış. Ama asıl önemli olan koşucuların LED ekranlarla interaksiyonu. Parkurda koşan her atletin ayakkabısına bir takip sensörü takılıyor. Sporcu ilk turu tamamladığında, LED ekranlarda kendisinin bir avatarı ilk turu sanal olarak koşmaya başlıyor. Sprcu da ikici tur ve ötesinde kendi kendiyle yarışmaya başıyor.

Bu sistemi kullanan 30 kadar koşucu aynı anda pistte sanal versiyonları ile yarışabiliyorlar. Koşucular pistte tur attıkça avatarları da yanlarında ilerliyor. Avatar her zaman sporcunun gerçekleştirdiği en hızlı turu koşuyor. Eğer sporcu sanal avatarın gerisinde kalmaya başlarsa, LED ekranda koşan avatar sporcuyu gaza getirmek için büyümeye başlıyor. Koşucu kendi avatarını yakaladığında ise sanal koşucu normal boya iniyor.

Nike dünyanın ilk LED ekranlı koşu parkurunu yaptı

Bu sistemin ardındaki teknoloji ise RFID (radio-frequency identification) altyapısına dayanmakta. Nike’ın bu ilginç koşu pisti bir sonsuz işareti gibi tasarlandığı için sporcular istedikleri mesafeyi kesintisiz koşabiliyorlar. Piste çıkan sporcular isterlerse bir dizi otomatik meydan okumaya da cevap verebilirler. Bir turu belli bir sürenin altında koşma, belli bir miktar tur koşma veya önceden belirlenmiş bir hıza çıkma gibi yarışmalarla kendilerini gaza getirebilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.