btbilgi

Dikey tarım gıda sektörüne en yenilikçi teknolojileri kullanan çok pratik bir yöntem olarak eklenmiş durumda. Bunun evde yapılmasını sağlayan küçük meyve sebze yetiştirme cihazlrı ise dünya çapında hızla yayılıyor. Şimdiye kadar Ava Byte veya Herbert gibi yabancı örneklerini gördüğümüz cihazlara şimdi de yerli bir örnek olan Greenbox katıldı.

Ev ya da ofis gibi kapalı ortamlarda kendi organik meyve ve sebzelerini yetiştirmek isteyenlere yardımcı olan Greenbox, yetiştirilmek istenen bitkiye özel bir iklimlendirme ortamı yaratıyor. Dileyen iklimlendirme özelliklerini kendisi de ayarlayabiliyor. Topraksız tarım (hidroponik) teknolojisinin kullanıldığı uygulamayla bitkiler yüzde 60 daha hızlı büyüyor. Çünkü besin ve suya daha kolay ulaşıyor.

Toprakta yapılan yetiştiriciliğe oranla daha az iş gücüne gerek oluyor çünkü kazmaya ya da zararlı otları temizlemeye gerek olmuyor. Bitki topraktan alabileceği tüm zararlı böcek ve bakterilerden korunmuş oluyor. Böylece böcek ilacına ihtiyaç duyulmuyor. Greenbox’un mobil uygulaması ile kullanıcılar uzaktan seranın durumunu, ısısını ve su kullanımını kontrol edebiliyorlar.

Cihazın tasarımını yapan ekip proje üzerinde 2015’den beri çalışıyormuş. Şimdi seri üretime geçebilmek için yerli kitlesel fonlama platformu olan Arıkovanı’nda bir kampanya başlatmışlar. Kampanyanın hedefi 150 bin TL toplamak. Eğer ilginizi çektiyse, buraya tıklayıp kampanya sayfasına gidebilir ve 799 TL’ye bir adet önsipariş edebilirsiniz. Cihaz Mart 2018’de piyasaya çıktığında 999 TL fiyata sahip olacak.

Evde meyve sebze yetiştirmek için yerli çözüm: Greenbox

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.