btbilgi

Dünya üzerinde milyonlarca erkek saç dökülmesi problemi yaşamakta. Farklı yaşlarda başlayan saç dökülmesi sadece vücudun büyümesin değil, farklı genetik özelliklere de bağlı. Yeni bir araştırma erkeklerdeki saç dökülmesi (alopecia) üzerine umut verici bulgular içermekte. Araştırma saçın nasıl büyüdüğü, nasıl döküldüğü ve tekrar büyümesinin sağlanması için kök hücre içeren tedavi yöntemini açıklıyor.

Güney Kaliforniya Ünversitesi’nden bir ekibin gerçekleştirdiği çalışma, ciltte foliküllerin oluşumu ve organoid denilen kök hücre parçaları ile nasıl saç üretebildiği üzerine ilerlemiş. Araştırmacılar insan derisini kopyalayan organoidlerin yapılarını üç boyutlu simülasyonlarla incelemişler. Hem yeni doğanlardan, hem de yetişkinlerden alınan deri organoidleri çeşitli testlere tabi tutulmuş. Bu organoidler daha sonra kel farelere aktarılmış ve saç oluşumu süreçleri takip edilmiş.

Ekip yeni doğanlardan alınan hücrelerin, deri benzeri organoidler oluşturarak saç üretimini tetiklemesi sürecini altı aşamada incelemişler. Birinci aşamada kök hücrelerin ayrıştırılması var, ikinci aşama bunların demetler halinde kümelere toplanması olmuş. Üçüncü aşamada hücreler polarize kistlere dönüştürülmüş ve dördüncü aşamada kaynaştırılmış kistler oluşturulmuş. Beşinci aşama bu kist parçalarının yüzeysel deri hücrelerine dönüştürülmesinden ve son aşama da bu hücrelerin saç foliküllerini oluşturmasından ibaret.

Saç dökülmesine en yeni çözüm, kök hücre tedavisi

Yetişkinlerden alınan kök hücreler ise, yenidoğanlarınkinin aksine bu aşamaları tamamlayamamış. Yani saç folikülü üretimi gerçekleşmemiş. Araştırmacılar bu arada kolajen ve insülin üretiminde çalışan belli genlerde aktivite artışı saptamışlar. Kolajen deride ve bağlayıcı dokularda bulunan ipliksel bir protein. Organoid gelişimi sırasında bu genlerin farklı biçimlerde aktive edilmesinin, yukarıda bahsedilen aşamaların geçişlerinde etkili olduğu saptanmış.

Araştırmacılar tüm bu süreçlerden öğrendiklerini, yetişkinlerden alınan kök hücre örnekleri üzerinde test etmişler. Nihayetinde yetişkinlerden elde edilen kök hücre örneklerinin de yeni organoid oluşumu sağlaması başarılmış. Bu hücrelerin yenidoğanlara oranla yüzde 40 oranında da olsa yeni saç hücresi geliştirdikleri keşfedilmiş. İnsanlar büyüdükçe hücrelerindeki yeniden oluşum mekanizmaları çökmeye başlıyor. Ama bu araştırmanın sonuçları, alopecia’dan muzdarip yetişkin erkeklerde tekrar saç çıkmasının mümkün olabileceğini kanıtlamış durumda. Şimdi bu yöntemin pratik bir ürüne dönüştürülmesini beklememiz gerekecek.

Çalışmanın sonuçları bir bilimsel makale olarak ‘PNAS’ dijital jurnalinde bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.