btbilgi

21 Ağustos tarihi son zamanların en önemli gökyüzü olaylarından birine, bir Ay tutulmasına tanıklık ediyor. Bu olayı takip ederken Ay’a asla çıplak gözle bakmamak gerekli. Ya özel lensli teleskoplar veya karartılmış gözlükler kullanmak gerekiyor. Ay meraklıları çoktan teleskoplarının başına oturmuşlardır ama bugünü kaçırsanız bile uydumuzu incelemek için seçenekleriniz çok. Bunların arasında artırılmış gerçeklik de var.

AstroReality isimli firma çok özel bir Ay modeli satıyor. San Francisco kökenli firma üç boyutlu yazıcıdan çıkartılmış bir Ay modeli ve yanında özel bir artırılmış gerçeklik uygulaması sunmakta. Akıllı telefonunuza uygulamayı yükleyin, kameranızı üç boyutlu Ay modeline çevirin ve hop! Ay’ın tüm gizemleri elinizin altında. Uygulama kamerayı doğrulttuğunuz noktayı, krateri veya denizi size tüm ayrıntıları ile tanıtacak.

Firmanın ürettiği üç boyutlu Ay modellerine ‘Lunar’ deniliyor ve farklı boylarda geliyorlar. Masa tenisi topu boyundan bir kafa büyüklüğüne kadar değişik çeşitleri var ama hepsinin üzerindeki ayrıntılar gerçeğinin aynısı. Bu modeller üretiliken üzerlerindeki yer şekilleri, NASA’nın ‘Lunar Reconnaissance Orbiter’ isimli Ay keşif uydusunun topladığı gerçek topografik verilerle hazırlanmış. Uydunun mesafe ölçüm lazerleri ile topladığı tüm Ay verileri, NASA’nın web sitesinde herkese açık şekilde sunulmakta.

AstroReality’nin artırılmış gerçeklik uygulaması, bu projenin heyecan verici ikinci kısmı. iOS veya Android platformu için indiriyor, paketten çıkan Ay modelinizle eşleştiriyor ve Ay yüzeyinde gezinmeye başlıyorsunuz. Mesela Tycho kraterini işaretlediğinizde hem yörüngeden çekilmiş fotoğraflara, hem teknik bilgilere, hem de orijin bilgilerine ulaşıyorsunuz. Ay’a inmiş Apollo görev alanlarından birine baktığınızda gerçek videoları izleyebilir veya astronotların Ay’da yaptıkları deneyleri basitleştirilmiş birer bilimsel simülasyon olarak, interaktif şekilde tekrarlayabilirsiniz. Firma zamanla uygulamayı geliştireceğini ve yeni özellikler ekleyeceğini belirtiyor.

Üç boyutlu Lunar modelleri 69 dolardan 219 dolara kadar değişiyor. Eğer çocuğunuz uzaya ve bilime meraklıysa, bundan daha iyi bir hediye bulmak zor olabilir. Ayrıca okullar için 10’lu indirim setleri de satıyorlar. Buraya tıklayıp web sitesine gidebilir ve tüm ürünlerini görebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.