btbilgi

Dünya çapında en iddialı insanlı Mars görevi planı hala NASA’nınki. Böyle devasa bir görevin tabi ki zorlukları var. Fakat ABD Uzay Araştırmaları Kurumu adım adım bu hedefe yaklaşıyor. Her ne akdar geçenlerde bu görev için yeterli bütçeleri olmadığını açıklamış olsalar da, bu yoldan vazgeçmiş değiller. Gerçi kızıl gezegene gidebilmek ve orada kalabilmek çok farklı seviyelerde görevler olsa bile, parlak bir umut ışığı yanmaya devam ediyor.

SpaceX’in başarılı CRS-12 roket fırlatışından sonra Futurism’e konuşan NASA’nın Yönetici Müdürü Robert Lightfoot, Mars yolculuğu için atılmakta olan adımlardan bahsetmiş. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda test edilmekte olan yaşam destek sistemlerinden Ay’da kurulacak bir geçiş istasyonuna kadar tonla yapılacak şey var. NASA’nın hedefi Mars’a gidip, yüzeye inip geri gelmek değil. O kadar mesafe gidildikten ve o kadar masraftan sonra orada bir üs kurup bilimsel çalışmaları hızlandırmak niyetindeler.

En nihai hedef Mars’da ‘terrforming’ (gezegeni yaşanabilir hale getirmek) operasyonalrı yapılması. Fakat şimdilik bilimkurgu filmlerinin konusu olan bu çalışma belki yüzlerce, hatta binlerce yıl alabilir. O zamana akdar gezegene giden astronotların kullanması için su, hava ve inşaat malzemeleri üretilmesi gerekli. Ayrıca bu süreçlerin sürdürülebilir ve tutarlı tekniklerle gerçekleşmesi lazım. Su konusunda biliminsanları çok ümitliler, çünkü Mars’da yer altında donmuş su kaynakları olması ihtimali var.

Mars atmosferinden oksijen üretmek mi? NASA bunu deneyecek…
NASA’nın 2020’de göndereceği yeni Mars gezgini

Asıl sorun hava, yani oksijen üretmek. Mars’ın atmosferi insan yaşamı için uygun değil. Yüde 95,32 karbondioksit, yüzde 2,7 nitrojen, yüzde 1,6 argon ve yüzde 0,13 oksijen bulunuyor. Ayrıca eser miktarda başka elementler var. Dünya atmosferi ise yüzde 78 oranda nitrojene ve yüzde 21 oranda oksijene sahip. Peki bu ortamda nasıl oksijen elde edilir? İşin sırrı Mars’a bakteriler taşımada yatıyor.

NASA’nın 2020’de Mars’a gidecek yeni gezgin aracı önemli bir deney için malzeme taşıyor olacak. Bu gezgin yanında taşıyacağı bakteri veya alg ile Mars toprağını etkileşime sokmayı deneyecek. Bakterilerin toprağı çözüp oksijen üretmesi teorik olarak mümkün. Laboratuvar denemeleri bunu kanıtlıyor. Ama gidip orada aynı şeyi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. Eğer topraktan oksijen elde ediliebilirse, bu sadece astronotların orada bir üs kurmasını değil, Dünya’ya dönüş için gerekli yakıt imalini de mümkün kılabilir. Şimdilik 2020 yılını heyecanla bekliyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.