btbilgi

Atmosferdeki karbondioksit miktarı şu anda en büyük çevresel problemlerden biri. Şehirleşmenin artması, endüstrilerin yeterli emisyon kontrolü yapmaması ve küresel enerji üretiminde fosil yakıtların yüksek oranda kullanılması, atmosferdeki karbondioksiti artıran unusurlar. Ama karbondioksit seviyesini artıran doğal unsurlar da bulunmakta. Volkanik aktiviteler, kuraklık sonucu toprakta birikmiş gazların sızması ve El Nino gibi.

El Nino derken ünlü fırtınanın yarattığı hava şartları döngülerinden, yani ‘El Nino Güney Osilasyonu’ndan (El Niño Southern Oscillation) bahsediliyor. Bazı yıllar bu hava şartlarının görüldüğü bölgelerde, orman alanlarında su birikimi azalmakta. Su birikimi azalan ormanlar ise verimlilikte düşüş yaşıyor ve havadaki karbondioksiti daha az temizleyebiliyor. Su birikiminin azalması kuraklık ve orman yangınlarını tetikleyen unsurlardan biri. Orman yangınları ise atmosfere salınan sera gazlarına büyük ölçüde katkıda bulunuyor.

El Nino tarzı ekstrem hava şartlarının oluştuğu 2015/2016 yılları gibi dönemlerde karbondioksit konsantrasyonu çok hızlı şekilde artabiliyor. Bu hava şartlarını tam tersi oluştuğu zamanlarda ise ormanların hava temizleme verimliliği artıyor. Bu dönemlerde havadaki karbondioksit konsantrasyonu artışı yavaşladığı gibi, ender dönemlerde artış tersine bile dönebiliyor. Ama sadece doğa değil, insanlık da karbondioksit oluşumuna büyük (ve aralıksız) katkıda bulunduğu için, ne yazık ki seviyelerde ciddi bir düşüş yaşanamadan karbondioksit artışı devam etmekte.

Gezegenimizin El Nino ile nefes alıp vermesini izleyin

Clean Technica sitesinde sunulmuş, yukarıda görebileceğiniz animasyonlu GIF imajında El Nino Güney Osilasyonu ve atmosferdeki karbondioksit oranı arasındaki bağlantıyı rahatlıkla görebilirsiniz. İstatisktikler Kuzey Amerika Okyanus Araştırmaları (NOAA) kurumundan alınmış. 1980 ve 2016 arasındaki durumu gözler önüne seriyor. ENSO döngülerini bir nevi gezegenin soluk alışı ve verişi gibi düşünürseniz, gezegenin hızla nefessiz kalışına tanık olabilmek mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.