btbilgi

Üniversiteden yeni mezun olmuş kişiler için deneyim olmadan iyi biriş bulmak bugünlerde pek mümkün değil gibi. Ama deneyim sahibi olmak için ise çalışmak gerekli. Eğer üniversitede yan gelip yatmadıysanız ve kendinizi ilgilendiğiniz alanlarda geleceğe yatırım yapacak şekilde yetiştirdiyseniz, Amazon gibi firmalarda şansınız ciddi şekilde artıyor. Yabancı dil, programlama dilleri, uygulama üretme, robotik, etkinlik düzenleme, çalışma grupları oluşturma veya çeşitli alanlarda yapılan üniversite projelerinin hepsi iş görüşmelerinde faydalı olacaktır.

Amazon’un ‘University Recruiting’ (üniversiteden yeni mezunları işe alma) bölümünün başındaki Miriam Park, Fast Company sitesinde birini işe alırken nelerin çok işe yarayacağını şöyle anlatıyor:

Meraklı olun

Kişisel ve profesyonel gelişim söz konusu olunca hep oturup hiçbir şey yapmayanlar tercih edilmiyor. Merakınızı ne çekerse çeksin, soru sorun. Öğrenmeye hevesli olduğunuzu gösterin. Yeni mezun adayların CV’lerinde sadece yapmış olduklarına değil, merak seviyelerine de bakılıyor. Eğer üniversite boyunca katıldığınız projeler varsa, yalnızca bunların sonuçlarını değil, kişisel deneyiminizi ve yaşadığınız heyecanı da anlatabilmelisiniz. Alanınızın dışında bir konuda ders mi aldınız? Sizi geliştireceğine inandığınız bir çalışma grubuna mı katıldınız? Bunların hepsinden bahsedin ki işveren sizi daha iyi tanıyabilsin.

Hiç büyük bir risk aldınız mı?

İş hayatında hesaplı riskler alıp da başarılı olunduğu çok görülür. Fırsatları kollayan çalışanlar, riskelri hesaplayanlar ve zamanı geldiğinde o riski alıp kendini ortaya koyanlar ilerler. Tabi ki alınan her riskin büyük bir ödülü olabileceği kadar, başarısızlık oranı da yüksek olabilir. Ama önemli olan bir adım ileriye atmaktan korkmadığınızı ifade edebilmeniz. Eğer başarısız oldğunuz ama o adımı atmış olmaktan gurur duyduğunuz senaryolar yaşadıysanız, bunları da anlatmanız çok işe yarayabilir. Amazon böyle hikayeleri seven bir kurum olarak biliniyor.

Kendi ürettikleriniz çok önemli

Verilen işi zamanında, doğru ve verimli şekilde tamamlamak tabi önemli. Ama bunun kadar önemli bir başka şey de ortaya yeni fikirler atıp bunların arkasında durabilmek. Eğer üniversite sırasında kurulmasında önayak olduğunuz, yarattığınız, liderliğini yaptığınız projeler varsa bunlardan mutlaka bahsedin. Bunları mutlaka CV’nizde yazın ve eğer iş görüşmesinde konusu açılırsa bir anekdot ile anlatın. İK görevlisinin dikaktini çekerse zaten ayrıntıları isteyecektir. Fikir babası siz miydiniz? Yeni bir servis mi yarattınız? Bir üründe performansı olumlu yönde etkileyecek bir değişiklik mi önerdiniz? Orijinal fikirleriniz çalışacağınız şirket için her zaman kayda değerdir.

Müşteriyi ön plana koymak

Bu özellikle Amazon gibi perakende ve hizmet şirketleri için eksta önemli. Her karar müşteriyi başa koyarak alınmalı, her adım müşterinin memnuniyeti için atılmalı. Bu yüzden de çalışanların da aynı mantığa sahip olmaları beklenir. Eğer üniversite  veya öncesinde bir amatör iş deneyimi yaşadıysanız, bu işteki müşteri senaryolarından bahsetmeniz faydalı olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.