btbilgi

Sanal gerçeklik sadece eğlenceye yaramıyor, bu vakada görüleceği üzere eğitim alanında da gayet güzel kullanılabiliyor. Benzer bir örneğe daha önce Walmart’da rastlamıştık. Walmart yeni başlayan çalışanlarına ünlü Kara Cuma (Black Friday) günü deneyimi verebilmek için sanal gerçeklik simülasyonları kullanıyor. Şimdi de lojistik firması UPS benzer bir eğitim programına girişmek üzere.

Tech Crunch sitesinin verdiği habere bakılırsa UPS gelecek ay 9 eğitim merkezinde sanal gerçeklik eğitimlerine başlıyor. Eğitime giren acemi kargo dağıtım görevlileri, dağıtım sırasında başlarına gelebilecek olaylara hazırlıklı olmak için önce sanal gerçeklikteki senaryoları aşacaklar. Acemi görevliler sanal gerçeklik simülasyonlarında farkettikleri engelleri ve sorunları sesli komutlarla belirtecek ve böylece farkındalıklarını artıracaklar.

UPS acemi kargo şoförlerini sanal gerçeklik ile eğitecek

Walmart örneğinde firma Strivr Labs gibi bir iş ortağıyla çalışıyor. Fakat UPS tüm sanal gerçeklik simülasyonlarını dahili teknoloji ekibi ile üretecek. Burada en büyük sorun simülasyonların kötü hazırlanmış olması. Kötü tasarlanmış, interaksiyona açık olmayan bir sanal gerçeklik senaryosu, kötü hazırlanmış bir kullanım klavuzu veya kötü bir eğitim videosu kadar başarısız olabilir. Firmalar bu tür eğitimlerde mümkün olduğu kadar gerçekçi ve doğal programlara hazırlamaya uğraşıyorlar. Bazı firmalar üç boyutlu grafiklerin zayıflığı yerine, gerçek hayatta çekilmiş 360 derecelik eğitim videolarını tercih ediyor. Bu videolarda interaksiyon olmuyor ama eğitim için gerekli durumlar daha doğru yansıtılabiliyor.

UPS’in üst seviye yöneticilerinden Bilişim ve Mühendislik Bölüm Müdürü Juan Perez firmasının resmi duyurusunda şu açıklamayı yapıyor: “Şoför eğitimlerinde sanal gerçeklik önemli bir teknolojik sıçrama sağlıyor. Sanal gerçeklik simülasyonlarımız her yaştan görevlilerimizde büyük etki bıraktı. Özellikle de daha önceden video oyun deneyimi olan en genç iş arkadaşlarımızda.”

Firmanın ‘Integrad’ ismindeki eğitim merkezlerinde, önce şoförlerin yolda başlarına gelebilecek şeyleri öğrenmek için sanal gerçeklik kullanılacak. İlerleyen zamanlarda sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri ile yük taşıyıcı görevlilerin ve diğer alanlarda çalışanların eğitimleri de yapılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.