btbilgi

Dünyaca popüler ‘Game of Thrones’ dizisinin yapımcısı olan HBO firmasının yaşadığı siberhırsızlık ve tehdit vakası ilerliyor. Firma dizinin henüz yayımlanmamış bölümlerini ve senaryolarını, oyuncuların kişisel bilgilerini, çeşitli kurumsal verileri ve başka dizilerin çeşitli bölümlerini de kötü niyetli dijital hırsızlara kaptırmıştı. Hırsızlar bu bilgilerin internete yayılmaması için 6 milyon dolar değerinde Bitcoin talep ettiler. Fakat HBO’nun bu parayı karşılayamadığı gibi, dijital hırsızlara da küçük bir para teklif ettiği iddia ediliyor.

Bir HBO çalışanından korsanlara gönderilen gizli bir mektup ortaya çıkartılmış. Bu mektuba göre firma kendisini tehdit eden hacker’lardan daha fazla zaman talep ve bir iyi niyet göstergesi olarak da 250 bin dolar nakit vaat ediyor. Dijital korsanların elinde yayıncı firmayı rahatsız edecek daha bol miktarda veri olduğu tahmin edilmekte. Firmanın “Insecure”, “Ballers” ve “Curb Your Enthusiasm” dizilerinin yeni bölümleri de web ortamına sızdırılan içeriklerden.

HBO’nun istenen şartları yerine getirememesinin tuhaflığı bir yana, bu kadar büyük bir sibergüvenlik açığına nasıl izin verdikleri de sektördeki herkesi şaşırtmış durumda. Bir diğer taraftan hacker’lar ellerindeki verileri ve yayımlanmamış bölümleri internete ufak ufak sızdırmaya devam ediyorlar. Ama bu şekilde ellerinde pazarlık yapmak için de kozları azalıyor. Son olarak da HBO’nun Twitter hesabı hacklendi. Bakalım bu direnç savaşında hangi taraf karlı çıkacak.

HBO vakası sibergüvenlik konusunda herkese bir uyarı

Sibergüvenlik şirketi Bitdefender’ın, şirketinizin HBO’nun kaderi ile aynı kaderi paylaşmaması için bazı uyarıları var:

  • Dijital varlıklarınızın envanterini çıkartın ve bunu sıkı şekilde koruyun.
  • Ağınızdaki tüm bilgisayarların işletim sistemlerini ve yazılımlarını güncelleyin.
  • Çalışanlarınızın şahsi cihazlarındaki (BYOD) bilgiler dahil bütün verilerinizi her gün yedekleyin.
  • Önemli verileri mutlaka bilgisayarınıza ve ağınıza bağlantısı olmayan güvenli bir dış ortamda da (harici depolama) yedekleyin.
  • Bütün verileri şirketinizin ortak dosya paylaşım ağına koymayın. Paylaşım ağınızı bölümleyin.
  • Şirket çalışanlarını sibergüvenlik önlemleri konusunda bilgilendirin. Bilinmeyen kaynaklardan gelen e-posta eklerini ve linkleri açmamaları için uyarın.
  • Bir virüs veya trojanın şirket ağına erişmesi durumunda tüm çalışanları acilen bilgilendirin.
  • Herhangi bir sibersaldırıdan önce, gerçekleşmesi durumunda ne yapacağınızı kararlaştırın.
  • Bilgi güvenliği ekibinizin penetrasyon testi yapmalarını sağlayın. Güvenlik açıklarını saptamak için “White Hat” şirketlerinden de danışmanlık alabilirsiniz.
  • Tüm cihazlarınız için zararlı yazılımları, kimlik avı ve saldırı girişimlerini tespit edip engelleyecek bütünsel akıllı bir güvenlik çözümü edinin.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.