btbilgi

Yatırım arayan girişimcilerin altından kalkması gereken tek şey projeleri değil; ileride kötü niyetli yatırımcıların kurbanı olma riskine de göğüs germek zorundalar. Girişimcilerin yatırımcıları anonim olarak değerlendirdiği web sitesi Know Your VC, hedef kitlesinin bu kaygılarını hafifletecek bir arşiv niteliğinde. Know Your VC çalışma şekli ve işyerinde şeffaflık amacı gütmesiyle, çalışanların işverenleri değerlendirdiği GlassDoor‘a benzetilebilir.

Platform misyonunu şöyle özetliyor: “Know Your VC, kurucuların yatırımcıların etkileşimleriyle ilgili iyi veya kötü notlarını anonim bir şekilde paylaşabilecekleri bir platformdur. Tecrübeli kurucular olarak bizler, şirket kurmanın özellikle yatırımcılarla uğraşırken ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. Misyonumuz yatırımcıların, yatırım sonrası kuruculara ne derece yardımcı oldukları, en önemlisi kuruculara nasıl davrandıkları hakkında önemli bilgiler edinmelerini sağlamak.”

Oluşuma ilham veren şey, Silikon Vadisi‘nin önemli yatırımcılarından birinin kadın girişimcileri taciz ettiği haberinin yayılması olmuş. Girişimcilikte daha fazla şeffaflığa ihtiyaç olduğunu gören Anthony Zhang, diğer pek çok kariyer sitesinden alışkın olduğumuz anonim değerlendirme sistemini yatırımcılara uyarlamaya karar vermiş.

Bir aylık bir çalışmanın ardından hayata geçen Know Your VC henüz arşivinde Türkiye’den yatırımcılarla ilgili değerlendirmeler barındırmasa da oldukça aktif. Ancak platformun karalama saldırılarıyla nasıl baş edeceği henüz netleşmiş değil Gene de fikri değerlendirirken uygulamanın beta aşamasında olduğunu hatırlamak gerek.

Üyelik sistemi onay gerektiriyor, bunun için girişimci veya kurucu olmak zorundasınız. Onayın ardından yatırımcıları 5 yıldız üzerinden puanlayıp haklarında inceleme veya yorum yazabilir, yatırımcı adaylarınız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Arayüz hakkında fikir vermesi açısından aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz. Örnekteki incelemeye konu olan yatırımcı, bu platforma fikir veren olayın da öznesidir aynı zamanda.

know your vc
Shona Ghosh/Business Insider
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.